Kanadski studio za video igrice je saopštio da će uskoro početi da pretražuje mesto u Novom Meksiku, na kome je možda zakopana video igra kompanije Atari, zasnovana na poznatom vanzemaljcu iz filma E.T.
Atari video igra 2600 koja je napravljena po uzoru na čuveni film Stivena Spilberga je puštena u prodaju za Božić 1982. godine, ali je zbog jako slabog interesovanja vrlo brzo povučena.
Ovo je ujedno bila i prva video igra koja je pravljena po likovima iz filmova, ali uprkos fantastičnom prijemu Spilbergovog filma, igra je doživela pravi fijasko, ostavljajući Atari sa velikim finansijskim gubicima.
Igra je prodavana u sklopu Atari 2600 konzole, ali je većina prodatih primeraka vraćena, a igra je u javnosti dobila jako loše ocene. Neposredno nakon toga cela industrija video igara je doživela slom, delimično zahvaljujući i povećanju korisnika ličnih računara.
Nakon što je igra povučena iz prodaje, u javnosti godinama kruži urbana legenda da je Atari celokupnu proizvedenu količinu kaseta sa video igrama (veruje se da su u pitanju milioni) bacio na deponiju i zakopao ih.
Sada je kanadska kompanija "Fuel entertaiment" dobila dozvolu grada Alamagordo da u okviru svog projekta prekopa mesto za koje se pretpostavlja da je "groblje" video igrice, a sve će se desiti povodom tridesetogodišnjice od njenog puštanja u prodaju.
Cilj igre bio je da E.T. pronađe delove od kojih će sastaviti telefon kojim će pozvati nekoga "od kuće" da ga pokupi svemirskim brodom i vrati nazad, a stručnjaci smatraju da je igra propala zbog toga što je bila suviše komplikovana.
"Ona je na papiru izgledala kao sasvim dobra igra, ali se ispostavilo da je za većinu korisnika bila suviše komplikovana, ljudi prosto nisu znali šta da rade", prokomentarisao je jedan od stručnjaka.
Atari nikada nije potvrdio da li se na deponiji u Almagorodu nalaze milioni kaseta sa video igrom, a kada su kamioni iz fabrike u El Pasu stigli sa tovarom, novinarima je bio zabranjen prilaz, pa će posle trideset godina možda biti razrešena ova misterija.
Lokalni stanovnici koji su u to vreme bili zaposleni na deponiji, tvrde da su na tom mestu zaista bačene kasete sa igrom, koje su kasnije zalivene betonom.