ZABRINUTI ZBOG HAKERA: NATO raspravlja o sajber odbrani!

Ministri NATO saglasili su se u utorak da treba raditi na jačanju odbrane od sajber napada

Ministri NATO saglasili su se u utorak da treba raditi na jačanju odbrane od sajber napada, ali su se mišljenja ministara o tome koliko bi NATO trebalo da uradi za zaštitu manjih članica od potencijalno razarajućih hakerskih napada razlikovala.

Prošle godine NATO je zabeležio više od 2500 slučajeva sajber napada na svoje sisteme, rekao je generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen. On je dodao da su članice alijanse tako povezane da napad na jednog saveznika, ukoliko se ne reaguje brzo i efikasno, može uticati i na sve ostale. "Sajber odbrana je efikasna koliko i najslabija karika u lancu. Ali radeći zajedno ojačavamo lanac", rekao je Rasmusen.

Pentagon je prošlog meseca optužio Kinu za sajber špijunažu sa ciljem modernizacije vlastite vojske, a Peking je očekivano odbacio ove optužbe. Prema pisanju medija, kineski hakeri ukrali su projekte dvadesetak američkih odbrambenih sistema.

Ministri odbrane iz 28 zemalja članica alijanse složili su se da bi kapaciteti sajber odbrane morali da budu u potpunosti operativni do oktobra, kao i da bi trebalo formirati timove za brzu reagovanje kako bi se zaštitili NATO sistemi.

Prioritet sajber odbrane bi trebalo da budu NATO kompjuterske mreže, s obzirom da se ovi sistemi koriste za koordinisanje vojnih operacija članica.

Međutim, saveznici se ne slažu oko toga kako alijansa treba da odgovori na zahteve za pomoć koji dolaze od članica koje se nađu na udaru hakerskih napada. Manje zemlje sa ograničenim resursima voljne su da iskoriste prednosti kapaciteta sajber odbrane kojima raspolaže NATO, a generalni sekretar smatra da bi NATO trebalo da ima mogućnosti da im pomogne.

Ali veće države, kao što su SAD, Francuska, Velika Britanija i Nemačka se ne slažu. Ove zemlje već izdvajaju ogromna novčana sredstva za sajber odbranu tako da nisu voljne da usmeravaju novac za aktivnosti NATO od kojih će koristi uglavnom imati drugi. One smatraju da NATO ne može biti zamena za spremnost svake pojedinačne članice da odbrani sebe u sajber prostoru kao i u drugim oblastima.

Rasmusen smatra da bi jedna opcija mogli biti pomenuti timovi za brzu reakciju koji bi pomagali zemljama koje se nađu na udaru hakerskih napada. Druga opcija, prema Rasmusenu, je da jedna članica NATO koristi sopstvene kapacitete za sajber odbranu kako bi pomogla drugoj. Generalni sekretar je to uporedio sa odlukom SAD, Nemačke i Holandije da pošalju Turskoj raketno odbrambeni sistem Patriot.