SIDNEJ - Kustosi muzeja australjiskog grada Perta poslali su 3.000 godina staru egipatsku mumiju na rentgen i snimanje kompjuterizovanom tomografijom ne bi li odgonetnuli njene tajne. Oni se nadaju da će "pregled", koji će obaviti stručnjaci Univerziteta i Dečje klinike u Mančesteru, u Velikoj Britaniji, otkriti detalje o životu i smrti mumije.
Veruje se da je mumificirana žena bila sveštenica ili princeza, i da je najverovatnije živela u Tebi.Ovo će biti prve analize mumije iz muzeja u Pertu koji je prošle godine u Mančester poslao na ispitivanje mumificirani ibis, pticu koju su drevni Egipćani smatrali svetom.
Analize će biti obavljene u okviru projekata koji imaju za cilj da stvore svetsku bazu podataka o mumificiranim ljudskim i životinjskim ostacima. Rezultati ovakvih pretraživanja omogućavaju naučnicima da saznaju više o načinu ishrane drevnih Egipćana kao i o bolestima od kojih su patili.
Skeniranja mumija iz muzejske zbirke Mančestera otkrila su da je jedan deo stanovnika starog Egipta bolovao od anemije i da su mnogi imali probleme sa zubima, najverovatnije zbog toga što su jeli hleb pun peska.Dr Lidija Meknajt, sa univerzitetskog Centra za biomedicinsku egiptologiju, kazala je za BBC da će glavno pitanje biti "da li među zavojima uopšte ima tela?
"Najverovatnije da ima, jer se kroz zavoje naziru kosti i stopala", navela je ona."Na osnovu kovčega mislimo da je reč o ženi, a to ćemo sada i proveriti", istakla je dr Meknajt, dodajući da će skeniranje pomoći da se odredi koliko je mumuficirana osoba bila stara kada je umrla, da li je od nečeg bolovala i da li je imala povrede.
Istraživanje predstavlja nastavak programa proučavanja koje je započeto davne 1908. godine kada je prva mumija raspakovana u amfiteatru Mančesterskog univerziteta.