Traže ostavku premijera

Teraju Erdogana: Hiljade demonstranta na trgu Taksim

Komesar za proširenje EU Štefan File je danas u Istanbulu osudio intervenciju policije protiv demonstranata i poručio da "u demokratiji nema mesta" za policijsku silu

ISTANBUL - Hiljade demonstranata su ponovo zauzele centralni istanbulski trg Taksim, zahtevajući osmog uzastopnog dana ostavku premijera Turske Redžepa Tajipa Erdogana.

Prkoseći pozivu Erdogana da odmah obustave protest, demonstranti su došli na trg uz muziku i antivladine parole, a napetost je manja nego prethodnih večeri. Pred hiljadama svojih pristalica, premijer je sinoć oštro zatražio da se smesta okončaju antivladini protesti koji potresaju Tursku.

"Ne možemo ostati nemi pred onima koji remete mir i pokušavaju da skrenu demokratiju", rekao je Erdogan.

Komesar za proširenje EU Štefan File je danas u Istanbulu osudio intervenciju policije protiv demonstranata i poručio da "u demokratiji nema mesta" za policijsku silu.

"Mirne demonstracije predstavljaju legitiman put tim grupama da izraze mišljenje u jednom demokratskom društvu", rekao je File u govoru na jednom skupu u prisustvu premijera Erdogana i dodao da je neophodna "brza i transparentna" istraga policijskog nasilja proteklih dana.

Turska vlada je priznala da je policija upotrebila preteranu silu nad pojedinim demonstrantima.

"Dozvolite mi ... da pozovem Tursku da ne napušta vrednosti slobode i poštovanja ljudskih prava ... i da vas uverim da mi, s naše strane, ne nameravamo da odustanemo od procesa pridruživanja Turske Evropskoj uniji", dodao je evropski komesar.

Govoreći potom na skupu, Erdogan je kazao da je Turska otvorena za "demokratske zahteve" i rekao da je njegova vlada "protiv nasilja, vandalizma i akcija koje prete drugima u ime slobode... svim srcem prihvatamo one koji dolaze s demokratskim zahtevima", rekao je turski premijer.

Demonstracije su počele u Istanbulu pre više od nedelju dana zbog vladinog plana za rušenje parka na trgu Taksim radi izgradnje tržnog centra. Posle grubog obračuna policije sa demonstrantima, protesti su se proširili na druge gradove i prerasli u antivladine proteste.

Demonstranti optužuju konzervativnu vladu da je autoritarna i da islamizira sekularnu tursku državu. U demonstracija je poginulo četvoro ljudi, a nekoliko stotina je povređeno i privedeno.