Klostridija može da izazove ozbiljne zdravstvene teškoće, uključujući i opasne upale debelog creva,

Preventiva je najbolji lek za opasnu bakteriju

Dijareja koja se javlja češće od sedam-osam puta na dan tokom uzimanja antibiotika, povišena temperatura, kao i prisustvo više od 15.000 belih krvnih zrnaca u krvi simptomi su postojanja infekcije bakterijom Clostridium dificile

Ovih dana se u svetu i kod nas mnogo govorilo o infekcijama izazvanim opasnom bakterijom Clostridium dificile, pogotovo kada je zabeleženo njeno prisustvo kod nekoliko pacijenata zaraženih u užičkoj i čačanskoj bolnici. Malo je trebalo da se panika proširi među ljudima, koji su počeli da veruju da ni u bolnicama ne mogu da budu bezbedni i lečeni na pravi način. Dr Kurir je zato istraživao kakav je to mikroorganizam, zašto nastaje infekcija, kakvi su simptomi i kako najbolje od nje se zaštititi.

Prof. dr Miodrag Krstić s Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju Kliničkog centra Srbije objasnio je da je Clostridium dificile zaista veoma opasna bakterija, od koje se treba čuvati, ali da ona nije ništa novo i da je nema samo kod nas već se javlja i u drugim zemljama širom sveta.

- Infekcija tom bakterijom obično se razvija u toku uzimanja antibiotika, ali tegobe mogu da se jave čak i osam nedelja kasnije. Nastaje pod uticajem tih lekova, jer treba imati na umu da su bakterije normalno prisutne u crevima čoveka i u regularnim uslovima one „dobre“ potpuno preovladavaju nad onima koje mogu da škode organizmu. Dešava se da antibiotici svojim delovanjem naruše taj balans ubijajući „dobre“ bakterije i omogućavajući potencijalnim uzročnicima oboljenja da se razviju i izazovu velike probleme. U poslednjih 10 godina u celom svetu primećuje se ozbiljan porast infekcije klostridijom, a samo u Americi godišnje oko 14.000 ljudi umre od nje. Najteža forma bolesti prouzrokovana bakterijom Clostridium dificile naziva se pseudomembranozni kolitis - istakao je dr Krstić.

Prema njegovim rečima, ako se dogodi da u crevima nekog pacijenta prevlada Clostridium dificile, to može da izazove niz tegoba - od blagog proliva, pa sve do po život opasnih upala debelog creva.

- Prvi simptom infekcije je dijareja, ali u slučaju da se javi više od sedam-osam stolica na dan, i to duže od 24 sata. Pored toga, česta je i temperatura, a ako se nakon toga analizom krvi pokaže prisustvo više od 15.000 belih krvnih zrnaca, može se posumnjati na dejstvo klostridije. Inače, bakterija se prenosi uglavnom rukama od osobe do osobe, ali i preko kreveta, stolova, toaleta, umivaonika, stetoskopa, toplomera, pa čak i preko telefona.

Posebno su na udaru pacijenti u bolnicama, jer su osetljivi, a u tim ustanovama se klice šire lakše, a uz to se i antibiotici često konzumiraju - rekao je stručnjak.

Najbolja zaštita od bolesti je prevencija.

- Važno je održavanje stroge higijene u bolnicama, ali i da lekari racionalno biraju antibiotike. Takođe, podrazumeva se lična higijena, koja uključuje obavezno pranje ruku sapunom i vodom pre jela i nakon korišćenja toaleta. U isto vreme, ljudima koji uzimaju antibiotike preporučuje se dijetalna ishrana uz integralne žitarice, jogurt i citrusno voće poput limuna i narandže - naglasio je dr Krstić.

An

Radni doručak „Proton sistema“

Kompanija „Proton sistem“ organizovala je radni doručak, na kojem je prof. dr Miodrag Krstić govorio o infekciji bakterijom Clostridium dificile s ciljem upoznavanja javnosti o svim problemima koje ona može da izazove. Tom prilikom posebno je istaknuto da pojava dijareje i infekcije bakterijom Clostridium dificile znatno može da se smanji ako se s antibioticima uzima probiotski preparat „bulardi“. On eliminiše bakterije, razgrađuje njihove opasne toksine, ublažava tegobe i dovodi do mnogo bržeg oporavka.