Obeleženo 12 godina od ubistva Milana Pantića
JAGODINA - Srbija ne može da se pridruži društvu civilizovanih i demokratskih država, a novinarstvo u Srbiji neće biti slobodno sve dok ne budu pronađene ubice novinara, poručeno je danas u Jagodini na obeležavanju 12. godišnjice ubistva novinara Milana Pantića.
Godišnjica ubistva dopisnika Večernjih novosti iz Jagodine Milana Pantića obeležena je pomenom na jagodinskom groblju, polaganjem cveća i venaca na spomen ploču na mestu ubistva i bistu na trgu Milana Pantića i dodelom nagrade za novinarsku hrabrost.
Milan Pantić je ubijen 11. juna 2001. godine dok se rano ujutro vraćao iz prodavnice. Ubice i nalogodavci još nisu pronađeni.
Pomenu na jagodinskom groblju prisustvovala je porodica, prijatelji i kolege novinari iz Jagodine, predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović, predsednik NUNS-a Vukašin Obradović, v.d. glavnog i odgovornog urednika i direktora Večernjih novosti Ratko Dmitrović, kao i predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić i članovi komisije iz Jagodine.
Matić je kazao da je Komisija uspela da dobijemo celokupnu razmenu poziva iz Jagodine u tom periodu od Telekoma i Telenora i da sada radi na proveri podataka.
Dmitrović je istakao da iza ubistva novinara uvek stoji neki veliki interes i novac i da su "Novosti" mnogo izgubile ubistvom Pantića jer su "imale čoveka koji je radio svoj posao ne misleći da može da izgubi glavu".
On je kazao da uvažava napore Komisije da reše slučaj zajedno sa državom, ali da nije optimista.
Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović je rekao da novinari ne treba da rade posao državnog organa, ali "ako država ne radi svoj posao, nema razloga da mi u tome ne učestvujemo maksimalno i da se razotkriju ubistva novinara".
Predsednik NUNS-a Vukašin Obradović je istakao da se ovih dana pred Srbiju postavljaju razni uslovi za ulazak u Evropu, ali da novinari nemaju dilema da dok se ne pronađu nalogodavci i ubice Milana Pantića, Dade Vujasinović i Slavka Ćuruvije, Srbija ne može da se pridruži društvu civilizovanih i demokratskih država, a novinarstvo u Srbiji neće biti slobodno.
"Ovih 12 godina uglavnom smo slušali razna obećanja kraj spomenika i humki naših stradalih kolega. Hoću da verujem da ovoga puta neće bit tako i da ćemo ubrzo saznati, ako ne imena nalogodavaca i ubica, ono barem imena onih koji su nas sve ovo vreme sprečavali da dođemo do istine", kazao je Obradović.
Nagrada za novinarsku hrabrost "Milan Pantić" uručena je dopisniku Večernjih novosti sa Kosova i Metohije Ivanu Raduloviću.
Njemu je nagradu uručio sin Milana Pantića, Nemanja koji je takođe novinar i zaposlen u Večernjim novostima.
Radulović je izjavio da mu je čast što je dobio nagradu.
"Pokojnog kolegu nisam poznavao, jer kada je on ubijen ja sam pravio prve korake u Novostima. Njegov put je put istine i pravde i to je zadatak svih nas koji se bavimo ovim poslom. Na Kosovu i Metohiji je teško živeti, teško je i raditi, a kada i živite i radite to je posebno teško", kazao je Radulović.
Raduloviću je pripala i novčana nagrada od 150.000 dinara.