PIRATERIJA: Ugašena grčka televizija emitovala program

Rojter
Evropska radiodifuzna unija (EBU), koja je ranije danas najavila da će u znak solidarnosti program ugašene grčke stanice emitovati preko svog vebsajta, saopštila je da je uspešno prenela piratski signal u Grčku, Evropu, Aziju i Okeaniju

ATINA - Grčka televizija ERT emitovala je večeras program, u jeku krize podstaknute odlukom vlade da tu stanicu ugasi, zbog čega je danas cela Grčka bila paralisana jednodnevnim generalnim štrajkom koji su sazvali sindikati.

Evropska radiodifuzna unija (EBU), koja je ranije danas najavila da će u znak solidarnosti program ugašene grčke stanice emitovati preko svog vebsajta, saopštila je da je uspešno prenela piratski signal u Grčku, Evropu, Aziju i Okeaniju.

"Upravo smo uspeli naš signal da emitujemo preko satelita. Zahvaljujemo svima koji su nam pomogli", rekla je predstavnica sindikata i zaposlena u ERT Krisa Rumelioti u živom programu, a preneo AP.

Više od 10.000 ljudi organizovalo je danas mirne demonstracije ispred sedišta ERT, čiji je signal ugašen pre dva dana po odluci vlade koja smatra da je to nepohodna odluka u sklopu mera štednje, pa je tako bez posla ostalo 2.656 ljudi.

Premijer Grčke Antonis Samaras rekao je da je gašenje ERT opravdano potrebom za borbom protiv "mentaliteta iz doba jure" i obećao "istinsku javnu televiziju", ističući da je ugašena stanica "simbol trošenja i nedostatka transparentnosti".

Samarasovi koalicioni partneri PASOK i Demokratska levica zatražili su od premijera razgovore o budućnosti državne televizije, ali je premijer bio nepokolebljiv u odluci da se ERT privremeno ugasi i da kasnije, po reorganizovanju, počne ponovo sa radom.

Iz Samarasove kancelarije je, međutim, večeras stiglo saopštenje da će u ponedeljak održati sastanak sa koalicionim partnerima, koji traže da ERT nastavi sa radom.

Mnogi Grci zbog iznenadnog gašenja državne televizije strahuju da bi sledeći na listi vlade mogli da se nađu zaposleni u drugim javnim sektorima.

Odluka o gašenju grčke državne televizije izazvala je žestoke kritike visokih evropskih zvaničnika zaduženih za ljudska prava.

U pisanoj izjavi AP-u, Komesar Saveta Evrope za ljudska prava Nils Muižnieks okarakterisao je gašenje grčke televizije kao "neprimišljen potez" i pozvao grčku vladu da se uzdrži od poteza "koji narušavaju slobodu javnog servisa".

Odlukom o gašenju grčke televizije zadat je "težak udarac osnovnom stubu demokratije", rekao je Muižnieks.

Šef potkomiteta za medije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Debora Bergamini izrazila je danas iznenađenje povodom iznenadnog gašenja grčke državne radio-televizije i pozvala da se učini sve kako bi se sačuvao pluralizam i sloboda medija u Grčkoj.

Poruku solidarnosti grčkim novinarima danas je uputila i organizacija "Reporteri bez granica", osudivši "bizarnu" odluku grčke vlade da zatvori državnu RTV, i ističući da je Grčka u poslednje tri godine zabeležila rekordan pad među zemljama EU od skoro 50 mesta po indeksu novinarskih sloboda.