BERKLI - Najveća šansa za slepe i slabovide.
Istraživači s Univerziteta Kalifornije u Berkliju razvili su jednostavnu metodu za ubacivanje gena u ćelije oka.
Zahvaljujući tome, u stanju su da povrate vid pacijentima koji su oslepeli zbog naslednih defekata (retinis pigmentosa) ili degenerativnih oboljenja.
Brza procedura
Za razliku od sadašnjih tretmana, nova procedura je brza i ne zahteva operaciju. Normalni geni šalju se do delova do kojih je teško doći, i to kroz mrežnjaču.
Poslednjih šest godina nekoliko grupa naučnika uspešno je lečilo nasledne bolesti oka tako što su pacijentima ubrizgavali virus s normalnim genom direktno u mrežnjaču oka, gde se nalazio degenerativni gen. Uprkos vrlo radikalnoj metodi, virus nije mogao da dopre do svih delova oka.
- Ubod iglom u mrežnjaču i ubrizgavanje stvorenog virusa iza nje vrlo je opasna hirurška procedura - rekao je Dejvid Šafer, profesor na Berkliju, i dodao:
- Ipak, doktori nisu imali drugi izbor jer nijedan virus koji može da prenese potreban gen nije mogao da putuje skroz iza oka kako bi došao do foto-receptora, dela osetljivog na svetlost. Posle 14 godina istraživanja, stvorili smo virus koji možemo da ubrizgamo u staklasti deo unutar oka, a on će preneti gen do ćelija do kojih je teško dopreti. Sad je to petnaestominutni zahvat, nakon čega pacijent još istog dana može da ide kući.
Klinička ispitivanja
Stvoreni virus je mnogo bolji i efikasniji od ranijih. Uspešno je testiran kod miševa i majmuna. Šafer i njegov tim trenutno pokušavaju da nađu pacijente kojima bi njihova metoda najviše pomogla, pa će uskoro pokrenuti i kliničke testove.
Nekoliko grupa naučnika razvilo je terapiju kojom je bilo moguće delimično vratiti vid ljudima koji pate od Leberove kongenitalne amauroze. To su uspeli ubrizgavanjem korektivnog gena u adenoviruse, a zatim njihovim ubrizgavanjem u mrežnjaču. Nažalost, tehnika je bila uspešna samo kod ove bolesti jer virusi nisu mogli da dođu do foto-receptora.
Šafer i njegov tim uspeli su da stvore adenovirus koji je sposoban da probije tkivo i prenese gene do određenih ćelija. Da bi to uradili, prvo su stvorili 100 miliona različitih adenovirusa, a samo pet je bilo sposobno da prođe kroz mrežnjaču.
Leči i druge bolesti
Šafer kaže da virus može da leči i druge bolesti, a ne samo da vraća funkciju nefunkcionalnim genima. Takođe, smatra da je moguće zaustaviti procese koji uništavaju ćelije mrežnjače, što je povezano sa starenjem.
- Kad sam počeo pre 14 godina, želeo sam da radim na rešenju problema kojima bih mogao direktno da utičem na zdravlje ljudi. Sad sam stigao do cilja - kaže on.
NEVEROVATNO: Slepima virusom vraćaju vid
Objavljeno
14.06.2013. 9:48h
→ 01.07.2017. 0:00h
Uspeh Američki naučnici posle 14 godina našli način da adenovirusom prenesu korektivne gene do svih delova oka i tako izleče i najteže bolesti