Šoping koji podrazumeva višesatno obilaženje prodavnica je uglavom ženski "sport". Ako niste "sportski tip" i ne volite rekreaciju ovog tipa, onda je kupovina iz fotelje, jednim klikom miša, za vas verovatno pravo rešenje. Iako ovaj način kupovine ima svoje prednosti u odnosu na tradicionalnu kupovinu, budite oprezni. Online kupovina je za neke način da zarade na nepošten način, a internet im obezbeđuje anonimnost. Prevarantima na internetu bez lica i glasa teže je ući u trag, tako da šteta koju možete pretrpeti kupujući preko internetu može biti nepopravljiva.
O čemu treba da vodite računa kada kupujete na internetu?
- Odvojite vreme da pažljivo osmotrite online prodavnicu. To znači da morate pročitati opšte uslove i pravilnik, i proveriti uslove isporuke i sve dodatne troškove. Istražite i proverite na internetu reputaciju online prodavnice ili prodavca.
- Kada plaćate na internetu, tokom procesa plaćanja, obratite pažnju na to da li se podaci prenose u šifrovanom obliku. Pogledajte da li ima katanca na statusnoj traci ili u adresnoj liniji browser-a, da li ispred adrese koju ste uneli stoji skraćenica “https” i obrate pažnju na top level domen koji se prikazuje.
- Neželjenoj (spam) pošti je mesto u kanti za otpatke, naravno, onoj digitalnoj. Takve emailove ne treba ni čitati, oni treba da budu obrisani bez oklevanja. Ako ste ih već otvorili, ni u kom slučaju ne klikćite na linkove ili fajlove u prilogu. Adrese sajtova banaka, online prodavnica i platnih servisa treba ukucati u browser ručno, pri čemu treba obratiti pažnju na eventualne greške u kucanju jer kriminalci često koriste domene čiji je naziv skoro identičan kao i naziv legitimnih sajtova, računajući upravo na greške u kucanju.
- Operativni sistem i programi instalirani na računaru moraju uvek biti ažurirani, čim ažuriranja i zakrpe budu dostupni za preuzimanje. Ovo se ne odnosi samo na korisnike računara, već i na korisnike smart telefona i tablet uređaja.
- Ako koristite online servise banaka, trebalo bi da koristite dvostepenu verifikaciju koja, iako nije savršena, ipak obezbeđuje najbolju moguću zaštitu. Dodatno, trebalo bi da se zaštitite i od bankarskih Trojanaca sveobuhvatnim antivirusnim rešenjem, kao što su ona koja nudi "G Data", koja imaju integrisani" G Data BankGuard", koji pruža zaštitu od poznatih i nepoznatih bankarskih Trojanaca. Kupci koji koriste platne servise za plaćanje računa trebalo bi da izaberu provajdera koji nudi zaštitu kupcima.
- Koristite samo jednu kreditnu karticu za online kupovinu. U slučaju da nešto krene po zlu, u slučaju greške ili prevare, lakše ćete kontrolisati situaciju i opozvati transakcije sa jedne kartice.
- Lozinke! Lozinke za naloge bi trebalo da budu bezbedne koliko je to moguće. To znači da vaša lozinka treba da bude sastavljena od nasumično iazbranih velikih i malih slova, brojeva i simbola. I naravno, jedna lozinka ne može da bude zaštita za sve vaše naloge već svaki nalog treba zaštititi posebnom lozinkom.
I na kraju - čuvajte se primamljivih ponuda iz emailova. Ako vam se skupi proizvod renomiranog proizvođača nudi jeftino, setite se da jeftino nekad može biti najskuplje. Linkovi u takvim emailovima mogu vas odvesti na sajtove zaražene malverima ili do lažnih online prodavnica, gde vaši poverljivi podaci o bankovnom računu ili neki drugi važni podaci mogu biti ukradeni. Takođe, može vam se desiti da robu koju ste platili i koju čekate, nikad ne dočekate.