GRUBJEŠIĆEVA: Austrija će se boriti za datum Srbiji

Fonet
Ništa ne dobijamo na poklon. Mi smo taj datum zaslužili, zaslužili da zakoračimo na dugačak put pregovora, ali i da postanemo uređena, moderna, prava evropska zemlja, objasnila je vicepremijerka

BEČ - Austrija podržava u potpunosti da Srbija dobije jasan datum za otpočinjanje pregovora o pristupanju EU, kazala je danas u Beču potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić posle razgovora sa austrijskim vicekancelarom i šefom diplomatije Mihaelom Špindelegerom.

"Ne samo da podržava, nego će se i boriti za to da pregovore o pristupanju počnemo što pre i da da odluka Saveta EU 28.juna bude jasna i precizna“, istakla je ona.

Grubješićeva je rekla da je Srbija veoma zahvalna na takvom stavu Austrije i dodala da će na Samitu Evropske narodne partije, koji se održava danas posle podne u Beču, Špindeleger i ona imati niz bilateralnih susreta s predstavnicima drugih zemalja u kojima će zatražiti podršku za takav stav.

Što se tiče stava Nemačke, Špindeleger će posebno razgovarati sa kancelarkom Angelom Merkel i boriti se za stav Austrije, ukazala je ona. Grubješićeva je izrazila nadu da će u tome biti uspešan jer je Srbija datum zaslužila.

Ona je istakla da su građani zaslužili taj datum, jer 12 godina strpljivo podržavaju put Srbije u EU.

"Ništa ne dobijamo na poklon. Mi smo taj datum zaslužili, zaslužili da zakoračimo na dugačak put pregovora, ali i da postanemo uređena, moderna, prava evropska zemlja“, objasnila je Grubješićeva..

Ona će u Beču učestvovati i na redovnom samitu Evropske narodne partije (EPP), a imaće i niz bilateralnih susreta sa evropskim zvaničnicima.

Samit EPP se tradicionalno održava pre Evropskog saveta koji okuplja šefove država i vlada svih zemalja članica EU.

Više od polovine članova Evropskog saveta dolazi iz EPP - najveće i najuticajnije evropske političke grupacije.

Na sastanak u Beču očekuje se dolazak Angele Merkel (Nemačka), Donalda Tuska (Poljska), Marijana Rahoja (Španija), Janeza Janše (Slovenija), Fredrika Rajnfelda (Švedska), kao i predsednika Evropske komisije Žoze Manuela Barozoai Evropskog saveta Herman Van Rompeja.

EPP okuplja 74 stranke iz 40 država, aktuelne predsednike Evropske komisije i Evropskog saveta, šefove država i vlada 14 zemalja EU, šest šefova država i vlada zemalja koje nisu članice EU i 13 članova Evropske komisije, a EPP grupa je najveća grupa u Evropskom parlamentu.