100 dana vlade RS

Željka Cvijanović: Trudim se da vlada bude tim

Foto: Tanjug
Definisan je program kako ćemo zajedno raditi i sa Vladom Srbije. Imamo niz pitanja i tema i ne bih da izdvajam čim sam zadovoljna, a čim ne, navela je predsednik Vlade RS

BANJALUKA - U sklopu velikog programa podrške od oko 260 miliona maraka, koji će biti plasirani putem Investiciono-razvojne banke RS, značajan deo od oko 100 miliona odnosi se na sektor poljoprivrede i za koji dan on će biti operativan. Oko 160 miliona biće usmereno za druge oblasti, odnosno za zapošljavanje i očuvanje radnih mesta, navodi predsednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović.

Ona je povodom 100 dana rada Vlade, na čijem je čelu, rekla da je Vlada imala viziju šta treba da uradi i da je posebno zadovoljna činjenicom da je održana finansijska stabilnost, da se apsolutno sve obaveze prema budžetskim korisnicima redovno izvršavaju i da nema zastoja.

Kada ste preuzeli funkciju premijera RS kao prioritete rada Vlade postavili ste rasterećenje privrede, zapošljavanje, povećanje efikasnosti institucija i borbu protiv korupcije. Šta je u prvih 100 dana rada Vlade od toga urađeno?

"Prvo treba znati da su pred ovu Vladu postavljeni određeni zadati okviri kao što je usvojeni budžet, ekonomska politika za 2013. godinu i da je to trasiralo neke od poteza. Ono što smo najavili, to smo i uradili u ova tri meseca. Aktivnost Vlade u ovom periodu odvijala se u apsolutno složenim ekonomskim i političkim uslovima. Nije bilo rešenja i dogovora o određenim pitanjima na nivou BiH koja su veoma važna, a neka od njih imaju ekonomske efekte. Ono što želim potencirati jeste činjenica da je održana finansijska stabilnost, da se apsolutno sve obaveze prema budžetskim korisnicima redovno izvršavaju i da nema zastoja. Započete su aktivnosti koje bi trebalo da daju rezultate, a došlo je i do reformisanja određenih službi u javnoj upravi s jasnim ciljem da bude podignut nivo usluge".

A kada su u pitanju investicije?

"Radili smo pripreme i realizaciju čitavog niza mera da bi se stekli preduslovi za realizaciju projekta izgradnje "Južnog toka" kroz RS, podržali smo izgradnju TE Stanari i proširenje rudnika, a rezultat će biti oko 1.000 novih radnih mesta. Prioritetno nam je bilo održanje privrednih aktivnosti, ali i početak novih, kao što je otvaranje tekstilnih pogona u Hercegovini. Sve to su krupni koraci".

Jeste li zadovoljni onim što je do sada urađeno?

"Uvek može da se uradi bolje, to je aksiom. Imajući u vidu kakav je ambijent i okolnosti zadovoljna sam. Spasili smo hiljadu radnih mjesta u "Birču" i povukli odlučne mere u zdravstvenom sektoru. Identifikovane slabosti i intervencije su preduslov za sve ono što će sada uslediti. Kada je u pitanju privreda, sama činjenica da kreiramo program koji će omogućiti plasman novca u privredne aktivnosti i pravljenje boljeg poslovnog ambijenta su razlog za zadovoljstvo. Posebno smo zadovoljni činjenicom da Vlada redovno izvršava sve budžetske obaveze".

Na koji resor ste ponosni, a sa kojim niste zadovoljni?

"Neki resori su stavljeni u prvi plan zato što je to bio zahtev vremena. Sigurna sam da smo u oblasti poljoprivrede napravili važne korake. Postoje stvari koje se moraju postepeno dovoditi u red i na kojima se mora dugoročnije raditi kao što je recimo obrazovanje, koje zahteva čitav niz intervencija i usklađivanje sa modernim vremenom. Zadovoljna sam činjenicom da se sprovodi program sa dijasporom koji poprima vrlo konkretna obeležja i znači involviranje dijaspore u privredne aktivnosti RS na organizovan način kakav do sada nije postojao. Pri tome definisan je program kako ćemo zajedno raditi i sa Vladom Srbije. Imamo niz pitanja i tema i ne bih da izdvajam čim sam zadovoljna, a čim ne. Trudim se da ova Vlada radi timski i tako i jeste".

Borba protiv korupcije postavljena je kao jedan od prioriteta Vlade. Šta se do sada uradilo na tom planu i da li će javnost uskoro biti upoznata sa strategijom za borbu protiv korupcije?

"Kada je u pitanju borba protiv korupcije, zabeležene su značajne akcije u prethodnom periodu koje su rezultovale privođenjima ljudi koji su zloupotrebili položaj, bilo je tu inspektora i drugih službenika. Ono što je važno jeste da je u okviru tromjesečnog perioda zabeležen veliki broj akcija MUP, bilo samostalno ili u saradnji sa drugim policijskim strukturama i agencijama. To pokazuje opredeljenost Vlade da se bori protiv kriminala i korupcije. Strategija za borbu protiv korupcije u skupštinskoj proceduri će se naći pre letne pauze i iz nje će proisteći čitav niz tela koji će biti podrška drugim institucijama".

Hrvatska za manje od pola meseca ulazi u EU, šta će to značiti za RS?

"To je ozbiljan problem i izazov za celu BiH zato što organi nisu radili svoj posao na vreme. Nedopustivo je da na vreme nisu usvojena akta da bismo mogli da izvozimo na tržište EU. Uprkos tome, taj problem ćemo prevazići kada budu donesene odluke koje bi trebalo da omoguće da se vrši prevoz određene robe. Suštinski je važno da Vlada RS radi na jačanju naših kapaciteta i da daje podršku našim proizvođačima da mogu ispuniti tražene standarde".

Koji su planovi Vlade za budući period?

"Najvažnije je da zaživi celokupan program podrške privredi i da svih 260 miliona KM postane operativno. Važno je i da otpočnu aktivnosti u reformi obrazovanja, a stvorene su pretpostavke za sređivanje zdravstvenog sektora. Već je došlo do pojeftinjenja 400 lekova za oko 17 odsto, što je značilo i uštede od 3,5 miliona za Fond zdravstva. Predstoje koraci da bude pojačana odgovornost na svim nivoima i završena racionalizacija bolničkih kapaciteta. To će biti praćeno završetkom kapitalnih investicija kao što je rekonstrukcija Kliničkog centra Banjaluka, bolnice u Doboju i bolnice Kasindo, te završetak bolnice u Bijeljini koja će biti otvorena početkom jula.