Srbija zemlja sa produženom izbegličkom situacijom

Socijalisti traže da sve države regiona obezbede neophodne uslove za povratak izbeglica, pravo na imovinu i stečena prava, garantuju bezbednost, neophodne uslove za siguran i dostojanstven život

BEOGRAD – Poslanička grupa SPS saopštila je danas da Srbija Međunarodni dan izbeglica dočekuje kao prva država u Evropi i jedna od pet država u svetu sa produženom izbegličkom situacijom.

U saopštenju, poslanička grupa navodi da rešavanje tog pitanja zahteva zajedničku akciju i saradnju država u regionu uz podršku međunarodne zajednice.

Socijalisti traže da sve države regiona, u skladu sa međunarodnim pravom i obavezama, obezbede neophodne uslove za povratak izbeglica, pravo na imovinu i stečena prava, garantuju bezbednost, neophodne uslove za siguran i dostojanstven život i unaprede institucionalne mehanizme za puno i ažurno ostvarivanje stečenih prava u zemljama porekla.

Za položaj izbeglica u Srbiji , navodi se u saopštenju, posebno je nadležan Komesarijat za izbeglice i migracije “koji je u potpunosti posvećen realizaciji postavljenih ciljeva I obavlja ga u skladu sa međunarodnim konvencijama I posotjećim insitucionalnim okvirom Srbije”.

“Republika Srbija je u prethodnim godinama u saradnji sa različitim subjektima na nacionalnom i međunarodnom nivou obezbedila izbeglicama trajna i održiva rešenja. Važno je istaći da su za interno raseljena lica obezbeđeni bolji uslovi života u toku raseljenja i neophodna socijalna uključenost”, piše u saopštenju.

Iz te poslaničke grupe poručuju da su odlučnom politikom skupština, vlada i drugi državni organi, u skladu sa nadležnostima, doprineli smanjenju broja izbeglica kroz proces aktivne integracije, koji je, kako ocenjuju, najveći proces u savremenoj Evropi, imajući u vidu da se Srbija u poslednje dve decenije suočava sa najvećim brojem izbeglica na prostoru Evrope.

Za SPS, dodaje se, od posebnog je značaja je uključivanje izbeglica u mere aktivne politike zapošljavanja kroz programe podsticanja socijalnog preduzetništva, samozapošljavanja i olakšavanja pristupa tržištu rada.
Za položaj izbeglica, takođe je navedeno, odgovorna je svaka javna institucija na nacionalnom i lokalnom nivou i njihova koordinacija u sprovođenju ciljeva Nacionalne strategije za rešavanje pitanja izbeglica i interno raseljenih lica za period od 2011. do 2014.godine.

Međunarodni dan izbeglica ustanovljen je 4. decembra 2000. godine usvajanjem Rezolucije 55/76 u Generalnoj skupštini UN, a oblezazva se danas.