Najveći klijent hight-tech kompanija u Silicijumskoj dolini je NSA. Otkrivena je i bliska saradnja Skajpa sa američkim obaveštajcima.
Najveće tehnološke kompanije poput Fejsbuka, Majkrosofta i Gugla svim silama pokušavaju da uvere javnost, kako sa američkim špijunskim agencijama sarađuju isključivo kada ih na to prisili sud.
Njujork Tajms donosi priču koja ih umnogome demantuje.
Nekadašnji direktor u Fejsbuku zadužen za sigurnost korisničkih podataka Maks Keli 2010. godine iz Zakerbergove firme prešao je u obaveštajnuagenciju NSA.
Kelijevo novo radno mesto svedoči do koje se mere spomenute kompanije i špijuni zapravo bave istim poslom. Kompanije imaju ono što obaveštajnoj zajednici treba - ogromne količine privatnih podataka i sofisticirani softver uz čiju je pomoć te podatke moguće analizirati.
Ogroman novac je u pitanju
NSA je u proteklih nekoliko godina postala jedan od najvećih klijenata high-tech preduzeća, kojima je trgovanje privatnim podacima očigledno izvrstan izvor zarade.
Skajpov tajni "Projekat šah"
Otkriveno je i kako je Skajp još pre pet godina pokrenuo tajni "Projekat šah". Svrha projekta je bila da se istraže koji bi tehnički i pravni problemi mogli da poremete deljenje podataka o kontaktima korisnika sa američkim obaveštajnim agencijama.
Bivši saradnik NSA-a Edvard Snovden naveo je kako se Skajp uključio u kontroverzni program PRISM još 2011. godine.