Stamenković: Srpske državnike niko ne špijunira

Verujem da nadležne državne službe koje se bave zaštitiom naših najviših predstavnika države, preduzimaju sve mere zaštite koje su neophodne da bi se sprečio protivpravni pristup elektronskoj komunikaciji naših najviših državnih organa, naveo je tužilac

BEOGRAD - Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal do sada nije prijavljen nijedan pokušaj špijuniranja internet komunikacije srpskih državnika, niti bilo koje drugo delo koje bi narušilo njihovu privatnost.

Tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković rekao je da za sada nije bilo krivičnih prijava za pokušaj narušavanja privatnosti ili protivpravno pribavljanje sadržaja elektronske kominikacije "bilo kog od državnih zvaničnika na bilo kom nivou".

"Verujem da nadležne državne službe koje se bave zaštitiom naših najviših predstavnika države, preduzimaju sve mere zaštite koje su neophodne da bi se sprečio protivpravni pristup elektronskoj komunikaciji naših najviših državnih organa, ali ne samo njih već i svih drugih koji su angažovani na određenim poslovima koji zahtevaju tu vrstu zaštite", rekao je Stamenković.

On je precizirao da se poslovima zaštite najviših predstavnika države bave Bezbednosno informativna agencija, Ministarstvo unutrašnjih poslova i vojne bezbednosne službe.

"Kao što BIA ima posebne službe koje se bave tom vrstom zaštite tako i vojno bezbednosne službe mogu da učestvuju tome. Ali na prvom mestu bih istakao MUP kao organ koji je može da obavlja poslove iz te oblasti", rekao je tužilac za visokotehološki kriminal.

On je napomenuo da bi kvalifikacija krivičnog dela za takvu vrstu kriminaliteta zavisila od cilja izvršenja krivčnih dela - kakav bi bio umišljaj odnosno namera izvršenja i kakve bi bile posledice izvršenja.

U obzir dolaze krivična dela - od najjednostavnijih kao što je neovlašćeni pristup zaštićenom računaru ili računarskoj mreži, preko računarske špijunaže, do špijunaže.

"Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal bi bilo nadležno da postupa za krivična dela protiv računara i računarskih podataka, dok bi za najozbiljnija krivična dela, kao što su špijunaža ili čak terorizam bilo nadležno Tužilaštvo za organizovani kriminal koje je osposobljeno da postupa u takvim činjeničnim stanjima", naglasio je Stamenković.

Svet trenutno potresa priča o špijuniranju koje sprovode tajne službe Amerike i Velike Britanije,a koju je u javnost izneo bivši službenik američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) Edvard Snouden.

On je medijima dostavio podatke o Internet špijuniranju koje sprovodi američka i britanska vlada.

Britanski Gardijan objavio je početkom sedmice da je Britanska vladina komanda za komunikacije (GĆQ) tajno čitala mejlove i prisluškivala telefonske razgovore stranih diplomata na skupu G20 u aprilu 2009. u Londonu.