Laboratorijske vrednosti kod trudnica menjaju se prirodno pod uticajem hormona, a njihova provera je

Buduće mame, redovno kontrolišite krvnu sliku

Analize krvi nakon začeća veoma su važne, posebno one koje pokazuju nivo eritrocita, hemoglobina, hematokrita i trombocita, ali i stanje šećera, proteina i gvožđa, kao i urinam

Saznali ste da ste trudni i presrećni ste, ali i pomalo zbunjeni zbog silnih analiza i pregleda koje morate da obavite da biste bili sigurni da se plod nesmetano razvija. Lekari ističu da je sve to veoma važno, ali ono što bi najpre trebalo da uradite nakon začeća jeste da prokontrolišete krvnu sliku. Ako se neke vrednosti razlikuju od uobičajenih za odraslu osobu, nemojte da paničite jer je to potpuno normalna pojava u vašem stanju. Ipak, nikako nemojte sami da tumačite rezultate krvne slike, već se uvek konsultujte sa stručnim licem.

Dr Vesna Vukotić Pavlović, načelnica službe za zdravstvenu zaštitu žena DZ “Stari grad”, rekla je za Dr Kurir da žene najčešće sumnjaju da su trudne kada im kasni ciklus, pa u većini slučajeva ne postoji evidencija o laboratorijskim nalazima pre trudnoće.

- Zbog toga je neophodno da žena što pre uradi osnovne laboratorijske analize i analizu kompletne krvne slike na početku trudnoće. Ona podrazumeva kontrolisanje nivoa eritrocita, hemoglobina, hematokrita i trombocita, zatim biohemijsku analizu, odnosno šećer, proteine i gvožđe, kao i celokupan urin - istakla je dr Vukotić Pavlović.

Prema njenim rečima, na osnovu pregleda i kontrole rezultata ponekad ima razloga da se urade i dodatne laboratorijske analize.

- U slučaju da su analize u granicama normale i lekar to potvrdi, sledeća kontrola trebalo bi da se uradi za četiri do šest nedelja, u zavisnosti od perioda trudnoće i stanja trudnice na pregledu. Uzorak krvi uzima se češće ako na to ukažu određene promene - objasnila je doktorka i dodala da laboratorijske analize mora da tumači lekar koji vodi trudnoću.

- Neki pokazatelji u laboratorijskim analizama se menjaju normalno u drugom stanju u odnosu na stanje van trudnoće. To su leukociti, sedimentacija, holesterol i trigliceridi. Ne mogu se navesti apsolutne vrednosti koje se tretiraju kao granične, jer one variraju i zavisi od perioda trudnoće i stanja trudnice, kao i od eventualnih oboljenja - naglasila je sagovornica Dr Kurira.

Ona savetuje trudnicama da njihova ishrana u prva tri meseca bude uobičajena ako su nalazi krvne slike uredni, dok se u drugom i trećem tromesečju trudnoće povećavaju potrebe, pa je najbolja češća i raznovrsna ishrana - dosta voća, povrća, mesa i mlečnih proizvoda.

Dr Vesna Vukotić Pavlović

Referentne vrednosti analize krvi

♦ Leukociti: 3,4-9,701
♦ Neutrofili 44-72%
♦ Limfociti 20-46%
♦ Monociti 2-12%
♦ Neutrofili 1,5-7,001
♦ Limfociti 1,5-7,001
♦ Monociti 0,1-1,201
v Eritrociti 4,34-5,721
♦ Hemoglobin 130-175 g/l
♦ Hematokrit 0,415-0,53 L/l
♦ MCV 83-97,2 fL
♦ MCH 27,4-33,9 pg
♦ Trombociti 158.000-424.000
♦ MPV 6,8-10,40 fL
♦ PCT 0,158-0,425 L/l
♦ PDW 12-16,5