Mišići su počeli da vam atrofiraju, koža kao da se stanjuje, primećujete da vam se masno tkivo nagomilava i da postepeno postajete gojazni, a tek ste napunili 40 godina. Vaše najgore strepnje se ostvaruju, jer niste mogli ni da zamislite da će doći do tako očiglednih promena u tom periodu života. Čak ste naivno mislili da se to nikad neće dogoditi vama. Verovali ili ne, muškarci, baš kao i žene u tim godinama, polako ulaze u takozvanu fazu klimakterijuma i simptomi tog stanja su i te kako očigledni i na njima.
Mušku verziju menopauze prepoznaćete i po tome ukoliko vam se jave problemi s mokrenjem, a zbog uvećanja prostate i kada pored fizičkih promena osetite i da vam je energija na minimumu, da ste slabašni, nervozni i depresivni, da vam erekcije postaju ređe, a seksualni apetit sve slabiji.
Prof. dr Aleksandar Milošević, urolog-seksolog u KBC Zvezdara, rekao je za Dr Kurir da je takozvana andropauza pojava kojom su pogođeni pre svega aktivni i moćni muškarci.
- Andropauza je skup simptoma koji prvenstveno karakteriše postepeni pad lučenja testosterona i smanjivanje njegove koncentracije u krvi. To se dešava već posle 40. godine života, s tim što se simptomi javljaju nakon toga, a i većina muškarca postaje svesna promene tek između 50. i 60. godine. Za razliku od žena, kod kojih je promena hormonskog statusa nagla a nuspojave dramatične, muškarci kroz klimakterijum prolaze tokom više godina i polako se privikavaju na novo stanje - objasnio je dr Milošević i naglasio da muškarci to stanje najčešće pripisuju starosti, zbog čega se ne javljaju lekaru, niti pokušavaju da deluju na simptome, što dovodi do toga da se psihički problemi neretko produbljuju i postaju teško popravljivi.
Prema rečima našeg sagovornika, u Srbiji se veoma malo muškaraca javlja lekaru sa željom da reši simptome andropauze, što je nedopustivo, s obzirom na to da je životni vek u Evropi produžen na 80 godina i da se tako 25 do 30 godina života provodi sa simptomima tog stanja.
- Upravo je edukacija put ka poboljšanju kvaliteta života, a obaveza nas lekara jeste da upoznajemo širu javnost s mogućnostima i najnovijim dostignućima medicine. Danas ona podržava upotrebu hormona, koji se daju kad je njihova produkcija u telu smanjena. Nadoknada hormona uvek se obavlja pod lekarskim nadzorom, a takvom terapijom poboljšava se stanje čitavog organizma i usporava starenje - istakao je ovaj stručnjak.
Inače, neka psihička stanja koja prate andropauzu su smanjenje samopouzdanja i motivacije, česte promene raspoloženja, slično kao i kod žena u tom periodu, osećaj straha, slaba koncentracija i zaboravnost.
Nezdrave navike ubrzavaju ulazak u klimaks
Nivo testosterona na godišnjem nivou u proseku opada za jedan odsto, tako da kod sedamdesetogodišnjaka može da bude smanjen čak 50 odsto. Starenje je glavni uzrok smanjenja količine hormona u organizmu muškarca, ali ovu pojavu mogu da ubrzaju i nezdrave životne navike poput preteranog konzumiranja alkohola, pušenja ili stresa. Pored toga, na nju utiču i mnogobrojne bolesti i poremećaji.
Pomoć iz prirode
♦ kopriva - koren koprive stimuliše lučenje testosterona i ima blagotvorno dejstvo u lečenju bolesti prostate i urinarnih tegoba
♦ nar - svakodnevno konzumiranje njegovog soka pozitivno utiče na libido i podiže nivo testosterona, a takođe popravlja raspoloženje i poboljšava memoriju
♦ glog - blagotvorno utiče na rad srca i perifernu cirkulaciju, a samim tim poboljšava i dotok krvi u genitalije, čime jača seksualnu funkciju
♦ celer - od davnina se koristio za poboljšanje potencije jer sadrži eterična ulja koja jačaju polnu moć
♦ sibirski ženšen - koristi se u lečenju muške neplodnosti i za poboljšanje zdravlja reproduktivnog sistema, a podstiče i proizvodnju testosterona