Bramerc: Žaliću se na presudu Stanišiću i Simatoviću
BEOGRAD - Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc najavio je danas žalbu na oslobađajuću presudu nekadašnjim čelnicima srpskog DB-a Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, dok još uvek razmatra da li će tražiti reviziju pravosnažne oslobađajuće presude u predmetu protiv hrvatskih generala Anta Gotovine i Mladena Markača.
U pisanoj izjavi povodom pisma sudije tog suda Frederika Harhofa sa kritikama na rad Tribunala, Bramerc je pored ostalog naveo da će tužilaštvo do petka, kako je naveo, podneti najavu žalbe na prvostepenu presudu kojom su Stanišić i Simatović oslobođeni svake odgovornosti za zločine za koje su optuženi.
"Smatramo da presuda većine u pretresnom veću sadrži više ozbiljnih grešaka koje su dovele do nepravednog ishoda, što treba ispraviti", naveo je glavni haški tužilac.
Što se tiče predmeta Gotovina i drugi, Tužilaštvo razmatra da li je dostignut poseban prag potreban za reviziju žalbene presude, naveo je Bramerc.
"Ako jeste, pokrenućemo postupak u zakonskom roku od jedne godine. Isto tako, daćemo svu moguću pomoć nacionalnim vlastima u bivšoj Jugoslaviji za krivično gonjenje zločina počinjenih u toku i nakon operacije Oluja", poručio je Bramerc.
Reagujući na pismo sudije Harhofa, Bramerc je izrazio zabrinutost zbog "destruktivnih elemenata" u raspravi koja je usledila nakon objave tog pisma, navodeći da nije primereno i ne pomaže da se Tužilaštvo uključi u tu raspravu.
Navodeći da razume razočaranje mnogih zbog niza nedavnih oslobađajućih presuda koje su pomenute u pismu sudije Harhofa, a posebno onih koji su preživeli zločine, Bramerc je napomenuo da je njegovo Tužilaštvo takođe razočarano.
"Iako oslobađajuće presude mogu biti pravedan i prikladan rezultat svakog sudskog postupka, one se moraju zasnivati na jasnoj analizi dokaza i koherentom pravnom obrazloženju. Takođe moraju biti uverljivo objašnjene zajednicama na koje se odnose", naveo je Bramerc.
On je poručio tim zajednicama da će Tužilaštvo u Hagu upotrebiti sve preostale pravne mehanizme kako bi insistiralo na pravednim ishodima koji ispravno odražavaju krivicu optuženih pred Tribunalom.
U tom smislu je najavio "najavu žalbe" za Stanišića i Simatovića.
On takođe veruje da, kako je naveo, postoje uverljivi razlozi da se odstupi od pravnih principa izraženih u drugostepenoj (pravosnažnoj) presudi u predmetu Perišić.
Bramerc je podsetio da je Tužilaštvo iznelo detaljne argumente, prvo pred Žalbenim većem u predmetu Šainović i drugi, a potom i pred Žalbenim većem u predmetu Đorđević, gđe je, kako je naveo, objasnilo svoje razloge. On je dodao da očekuje da će Žalbena veća tribunala u predmetima do kraja ove godine doneti odluku u tim slučajevima.
Što se tiče slučaja Perišić, Bramerc navodi da je tuzizlaštvo, između ostalog, naglasilo da test koji je upotrebilo Žalbeno veće u tom predmetu nema osnova u međunarodnom običajnom pravu, da je suprotan ranijoj praksi Žalbenog veća, da mu nedostaje koherentnost pravne doktrine i da potkopava poštovanje međunarodnog humanitarnog prava.
Bramerc je napomenuo da je tokom proteklih 20 godina Tribunal savladao mnoge prepreke i postavio čvrste temelje za savremeno međunarodno krivično pravosuđe.
"Kako bi očuvao svoj ugled u budućnosti, Tribunal mora uzeti u obzir valjanu kritiku. Tribunal mora koristiti konstruktivan aspekt pokrenute rasprave kao odskočnu dasku za ojačavanje svojih postupaka", zaključio je glavni haški tužilac.
Sudija Harhof je u svom pismu objavljem u javnosti pored ostalog naveo da je predsednik Tribunala Teodor Meron pomagao ciljeve administracije SAD pri oslobađanju visokorangiranih osumnjičenih i da "haški sud više ne deli pravdu već sprovodi političke odluke“, posebno se osvrnuvši na nedavne oslobađajuće presude Gotovini, Markaču, Momčilu Perišiću...
"To je protivno svakoj vrsti pravde", napisao je Harhof.