MOSKVA - Sudbina bivšeg saradnika CIA Edvarda Snoudena nije na dnevnom redu Kremlja, izjavio je danas radiju Eho Moskve pres sekretar ruskog predsednika Vladimira Putina, Dmitrij Peskov.
Peskov je podsetio da je tokom nedavne posete Finskoj, Putin dao svoju ocenu "jasno rekavši da Snouden "de jure" nije ušao u Rusku Federaciju, jer nije prešao granicu".
"Pored toga, predsednik je ukazao da se on tim pitanjem ne bavi i da preferira da se time bave odgovarajuće službe. U skladu s tim, ta tema nije na dnevnom redu Kremlja", rekao je Peskov.
"Budući da to nije naše pitanje, ne znam koje varijante razvoja događaja mogu da budu, kakvi su pravni i drugi aspekti te teme. Ne mogu ništa ni da kažem, ni objasnim, niti da dam bilo kakvu ocenu", rekao je Putinov pres sekretar.
Prema rečima Peskova, Kremlj "registruje veoma širok spektar gledišta koje iznose različiti stručnjaci i predstavnici organizacija za zaštitu ljudskih prava".
"Javno mnjenje o toj temi je vrlo bogato. Mi to znamo, primamo k znanju i uzimamo u obzir", rekao je on.
Itar-Tas s podseća da je sinoć predsednik Ekvadora Rafael Korea rekao da je odluka o sudbini Snoudena "u rukama ruskih vlasti", a da bi za razmatranje zahteva za azil on trebalo da se nalazi u Ekvadoru, od kog traži utočište.
Snouden je početkom juna obelodanio tajni nalog suda kojim su specijalne službe SAD dobile pristup svim pozivima najvećeg američkog mobilnog operatera "Verajzon".
Objavio je i podatke o supertajnom programu američke NSA - PRIZMA, koji omogućava praćenje elektronske komunikacije na najvećim Internet sajtovima, a za "Gardijan" je otkrio informaciju o programu "Tempora", tvrdeći da Uprava britanske vlade za komunikacije (GĆQ) ima tajni pristup optičkim kablovima koji prenose globalni Internet saobraćaj i telefonske razgovore i da je u prisluškivanju "gora od SAD".
RIA Novosti podseća da je Snouden 23. juna stigao iz Hongkonga avionom u Moskvu i da se pretpostavlja da se on trenutno nalazi u tranzitnoj zoni na moskovskom međunarodnom aerodromu "Šeremetjevo".
Ta agencija prenela je izjavu predsednika Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume Alekseja Puškova da je izručenje političkog izbeglice moralno nedopustivo.
Prema njegovom stavu sa društvene mreže Tviter, ne radi se o koristi Snoudena za Rusiju, već o principu.
RIA Novosti podseća da je, kada je obelodanjeno da je Snouden sleteo avionom u Moskvu, Vašington pozvao Moskvu da ga deportuje, a da je američki državni sekretar Džon Keri čak upozorio vlasti Kine i Rusije na moguće posledice u vezi sa "slučajem Snouden".
Peskov: Snoudenova sudbina nije na dnevnom redu Kremlja
Objavljeno
30.06.2013. 13:35h
→ 08.08.2016. 1:36h
Budući da to nije naše pitanje, ne znam koje varijante razvoja događaja mogu da budu, kakvi su pravni i drugi aspekti te teme. Ne mogu ništa ni da kažem, ni objasnim, niti da dam bilo kakvu ocenu, naveo je sekretar Vladimira Putina