Srbi sa severa Kosova: Nema fudbala sa Albancima!
KOSOVSKA MITROVICA - Srbi sa severa Kosmeta poručili su da nikada neće igrati fudbal sa Albancima.
Kosovska Mitrovica je podeljen grad. U severnom delu uglavnom žive Srbij, a u južni pretežno nastanjuju Albanci.
"Ovde je jako loše živeti. Međutim, tu su moji preci živeli i ne ide mi se nigde, bez obzira na sve", rkeao je Perica Ilić, fudbaler seniorskog tima i trener mlađih kategorija Fudbalskog kluba Trepča iz severnog dela Kosovske Mitrovice.
Trepča, klub koji je nastao davne 1932. godine, imao je ugled i u bivšoj Jugoslaviji.
Jedno vrijeme Trepča je igrala u Prvoj ligi nekadašnje zajedničke države, a bila je i finalista Kupa Maršala Tita u sezoni 1977/78, gde je poražena 1:0 od Rijeke. Međutim, osamdesete, a pogotovo devedesete, donele su podele među Srbima i Albancima.
"Ne mogu to da vam opišem. Sa njima od tada ne igramo ni fudbal. Jedno vreme u Trepči igrali su samo Srbi, a onda samo Albanci. Danas postoji njihova i naša Trepča. Pošto je stadion u južnom delu grada, koristi ga albanska Trepča, a mi smo izbeglice u vlastitom gradu“, istakao je Petar Milosavljević, sekretar FK Trepča iz severne Mitrovice i prvi operativac Opštinski fudbalskog saveza Kosovska Mitrovica.
U srpskim enklavama i na severu Kosova deluje 26 klubova. Njih 24 podeljeno je u tri okružne lige, a najuspešniji su Trepča i Mokra Gora iz Zubinog Potoka, koji se takmiče u zoni Morava.
"Moji drugari i ja ne znamo gde ćemo igrati iduće sezone. Sve se više priča da nećemo moći da se takmičimo pod okriljem Fudbalskog saveza Srbije. Od toga izuzetno strahujemo. Dao Bog da to ne bude istina, jer bi to za nas bila katastrofa. Fudbal među Srbima na Kosovu bio bi ugašen", istakao je Ilić, a na pitanje zašto se više ne bi igralo, odgovorio je:
"Vi ne možete ni da zamislite kakve su ovde podele među ljudima. Nema šanse da se integrišemo u ligu tzv. države Kosovo. Ma, to je nemoguće! Šta vam je, pa u južnom delu Mitrovice nema niti jedan jedini Srbin, kamo li da sa njima naši klubovi igraju zajedničku ligu".
Milosavljević kaže da nema šanse da Srbi i Albanci zajedno igraju fudbal na Kosovu.
"Nema govora. To je nemoguće! Neka politika odluči što god hoće, mi sa njima nećemo da igramo. Ionako smo zaboravljeni od svih. Neretko naše igrače vređaju i kada igraju u Srbiji. Provociraju ih i zovu 'šiptarima'. Od nas su izgleda svi digli ruke, a sad vi zamislite koliko im je stalo do fudbala među Srbima na Kosovu i Metohiji", tvrdi Milosavljević.
Dve Trepče iz Mitrovice nikada nisu odigrale niti prijateljsku utakmicu, i pored toga što je od rata na Kosovu prošlo 14 godina.
"Koja bre prijateljska utakmica!? Sa kim? Neće da je bude", ljutito je poručio Milosavljević, dodavši:
"Pa, nije ovo Bosna. Tamo su ljudi isti, pričaju istim jezikom, i bez obzira na rat živeli su vekovima i uveren sam živeće i dalje zajedno, družiti se, igrati fudbal. Ovde je druga priča čoveče. Nikada neće biti ništa kao pre".
S druge strane, Fadilj Vokri, predsednik nepriznatog Fudbalskog saveza Kosova ističe da su srpski klubovi dobrodošli u članstvo.
"Nemam ja ništa veće pravo na državu Kosovo od bilo kojeg drugog čoveka, bio on Albanac ili Srbin. Mesto fudbalskih klubova sa severa je u ligama Kosova, zemlje koju je međunarodno priznalo preko 100 država. Pitanje je vremena kada će se razrešiti i prijem FS Kosova u UEFA i FIFA. I to će biti uskoro, a onda šta će klubovi sa severa naše države? Trebaju se priključiti FS Kosova. Uostalom, neka slede put Kamenice, srpskog kluba koji je već član FS Kosova", tvrdi Vokri.
Sa severa Kosova odgovaraju da "ne padaju na lažnu multietničku politiku Vokrija".
"Nema teorije da se implementiramo 'tamo'. Za to, pre svega, ne postoji volja ljudi, to jeste sportista i sportskih radnika, ali nema ni bezbedonosnih uslova da oni igraju kod nas ili mi da idemo njima u goste“, mišljenja je Ilić, koji je kazao da se fudbalom Srbi na Kosovu bave isključivo zbog djece, kako bi ona našla razonodu u teškoj svakodnevici, od kojih su mnogi na rubu egzistencije.
"Naša velika pobeda je skloniti decu sa ulica, priuštiti im barem malo zadovoljstva. U omladinskoj školi FK Trepča je oko 300 dečaka i to je ono što nas drži da guramo dalje i bavimo se fudbalom. Tako će biti i dalje ako nam ne zabrane da se takmičimo u Srbiji. Ko zna, možda nekada i dođu bolja vremena i u naše krajeve. Nada zadnja umire", konstatovao je Ilić.
U Kosovskoj Mitrovici stadion na kojem igra albanska Trepča svojevremeno bio je treći najveći u bivšoj SFRJ.
"Nemamo pristup stadionu niti možemo da ga koristimo, jer je u južnom delu grada. U Mitrovici ima i drugi veći stadion na kojem je nekada igrao Rudar, ali i on je na jugu. Igramo i treniramo, od seniora do dece, na igralištu u obližnjem Žitkovcu, zajedno sa još dva kluba, Rudarom i Zvečanom", kazao je Ilić.