Velika kriza u odnosima između SAD i Evrope

NOVI HLADNI RAT: Amerika špijunirala čak 38 ambasada!

Podmuklo Pored institucija EU, obaveštajci postavili „bubice“ i u predstavništva Francuske, Italije, Grčke, Japana, Turske...

LONDON - Prisluškivali čak i svoje partnere.
Američka administracija prisluškivala je ambasade i predstavništva čak 38 zemalja, a među njima su francuska, italijanska, grčka, japanska, meksička, južnokorejska, indijska i turska, piše britanski Gardijan pozivajući se na dokumenta koja je obelodanio odbegli bivši operativac CIA Edvard Snouden. Novi detalji afere prisluškivanja pojavili su se samo dan nakon što je nemački Špigel otkrio da je američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) prisluškivala sedišta EU u Vašingtonu i u Briselu.

Prisluškivači u faksu

Gardijan navodi da u jednom od dokumenata NSA iz 2010. koji su procurili piše da su SAD, pored zemalja istočne i srednje Evrope, prisluškivale čak i ambasade i misije pri UN zapadnoevropskih zemalja - francusku i italijansku, kao i grčku ambasadu u Vašingtonu. List, međutim, ne navodi kompletan spisak prisluškivanih ambasada, ali naglašava da na njemu nema nemačke, britanske i drugih zapadnoevropskih diplomatskih predstavništava.

Prema dokumentima u koje je Gardijan imao uvid, operacija u misiji Francuske pri UN nazvana je „Blekfut“, dok se operacija čija je meta bila francuska ambasada u Vašingtonu zvala „Vabaš“. Italijanska ambasada u Vašingtonu takođe je bila meta operacije „Bruno“.

U tajnim spisima koji su procurili u javnost navedeno je i da su SAD špijunirale na najrazličitije načine. Jedan od njih je postavljanje „bubica“ u sredstva elektronske komunikacije i prisluškivača u fiksne telefone kako bi obaveštajci pratili komunikaciju pomoću specijalizovanih antena. Takođe, korišćen je i metod nazvan „dropmire“, koji je korišćen za ambasadu EU u Vašingtonu. U pitanju je „bubica“ koja je bila postavljena u faks-mašinu za šifrovane poruke, koja služi da šalje poruke ministrima spoljnih poslova u Evropi. Cilj je bio da se doznaju razmirice među članicama EU.

Snimali milijardu poziva

Novinar Gardijana Glen Grinvald, preko kojeg je Snouden objavio tajna dokumenta NSA, izjavio je da ta agencija poseduju novu tehnologiju koja joj omogućava da preusmerava i snima čak milijardu telefonskih poziva na dan. Kako je rekao, radi se o globalnom sistemu uništavanja svake privatnosti koji stvara atmosferu straha. Grinvald je dodao da NSA može da snimi svaki telefonski poziv i da ga presluša kad god to poželi.

Američki državni sekretar Džon Keri, odgovarajući na optužbe iznete u medijima da su SAD prisluškivale kancelarije svojih saveznika, rekao je da takve aktivnosti „nisu neuobičajene“ u međunarodnim odnosima.

Snouden traži azil u Venecueli

Edvard Snouden, koji se nalazi u tranzitnoj zoni na ruskom aerodromu Šeremetjevo u Moskvi, a čije izručenje traži SAD, mogao bi da zatraži azil u Venecueli, pišu ruski mediji. Predsednik te zemlje Nikolas Maduro dolazi u posetu Rusiji. Snouden je dosad zatražio azil u Ekvadoru.

Nije više hladni rat!

Nemačka vlada saopštila je da, ako se medijski izveštaji o prisluškivanju potvrde, neće biti prihvatljiv model ponašanja među partnerima koji zahtevaju poverenje u oblasti novog transatlantskog trgovinskog sporazuma.
- Nismo više u eri Hladnog rata - istakao je portparol nemačke kancelarke Angele Merkel.

Ambasador SAD pozvan kod ministra

Ambasador SAD u Beču Vilijam Iko pozvan je da, u vezi sa aferom s prisluškivanjem, dođe na razgovore u Ministarstvo inostranih poslova Austrije. Američki diplomata će danas u 17 časova morati Mihaelu Špindelegeru da iznese stav o ovom skandalu.