BEOGRAD - Podmukli potezi.
Sporazum o vojnoj saradnji Kosova i Albanije po kojem albanska vojska može slobodno da dođe na teritoriju KiM samo je korak ka njihovom ujedinjenju i ostvarenju projekta velike albanske države na Balkanu.
- To je novi bezbednosni izazov na Kosovu. Gest Prištine ne iznenađuje jer su albanska armija i teroristička OVK sarađivale još od rata devedesetih. Tači se sada samo osmelio da to legalizuje, šaljući signal o jedinstvu Albanaca, dok Tirana poručuje da neće skrštenih ruku gledati razvoj događaja na Kosovu - smatra bivši direktor VBA Momir Stojanović. On ocenjuje da vojna saradnja Kosova i Albanije zasad nije opasna za Srbe na Kosovu.
Dugoročna pretnja
- Ali zasad, samo zato što su prištinske vlasti pod kontrolom međunarodne zajednice. Ipak, dugoročno gledano, sporazum može biti pretnja, zbog čega država mora odlučno reagovati i preko međunarodnih faktora preispitati sporazum - smatra Stojanović.
I vojni analitičar Miroslav Lazanski smatra da je potez Prištine i Tirane korak ka stvaranju velike Albanije.
- Ko može da garantuje da u budućnosti albanska vojska neće doći na sever Kosova? Drugo, Kfor može da reši da promeni strukturu svojih snaga i u svoje redove uvede pripadnike albanske vojske. Kako sprečiti takav Kfor da uđe na sever Kosova? Nikako - kaže Lazanski i dodaje da smo praktično u bezizlaznoj situaciji.
Procedura za ulazak
Sporazum, inače, sadrži proceduru za ulazak i izlazak, privremeni boravak i status pripadnika Oružanih snaga Albanije i pripadnika Kosovskih zaštitnih snaga na teritoriji druge strane - potpisnice.
(B. B.)
Stvaraju samostalnu kosovsku vojsku
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da je sporazum problematičan u pravnom smislu jer Kosovo nastupa kao samostalna država, gradeći sopstvene vojne veze sa Albanijom:
- Kosovske bezbednosne snage do sada su bile pod kontrolom NATO i radili su im šta im se kaže, a sporazum je korak ka stvaranju samostalnih vojnih snaga Kosova.