Dežer: Regulatorna tela ključna u kontroli izvršne vlasti
BEOGRAD - Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer i izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin poručili su danas da Skupština Srbije i nezavisna regulatorna tela imaju ključnu ulogu u kontroli izvršne vlasti i obezbeđivanju poštovanja prava građana.
Na konferenciji u Beogradu "Građanska prava u Srbiji: Uloga Narodne skupštine i nezavisnih institucija", Dežer je rekao da parlament ima ključnu ulogu u kontroli primene zakona u praksi i ostvarivanja građanskih prava.
"Veoma je važno imati mehanizme koji garantuju poštovanje prava građana", rekao je Dežer na skupu u Skupštini Srbije.
On je istakao značaj nezavisnih regulatornih tela u Srbiji, poput zaštitnika građana i poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti u obezbeđivanju prava građana. Šef Delegacije EU je rekao i da je važno da regulatorna tela imaju materijalne i ljudske resurse kako bi obavljale svoje zadatke.
Dežer je pomenuo i da državne institucije u Srbiji ne odgovaraju uvek efikasno na preporuke regulatornih tela kako bi ispravili propuste u svom radu.
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin rekao je da članstvo u EU nije cilj samo po sebi, već da je osnovni cilj da se u okviru pregovora sprovedu reforme i obezbedi poštovanje prava građana i stvaranje jake tržišne ekonomije.
"To ne može da se obavi za mandata samo jedne vlade niti samo jedne političke grupe. Potrebni su napori i vlasti i opozicije", rekao je Kacin.
On je rekao i da Skupština Srbije ne sme samo da bude mesto na kome će se usvajati predlozi vlade, već da je važno da se o zakonima ozbiljno diskutuje i da se oni poboljšaju, pa i da se pojedine stvari vrate vladi radi popravki.
"Parlament mora neke stvari i blokirati i vratiti na razmatranje", rekao je Kacin i istakao da je centralna uloga skupštine da kontroliše rad civilnih i vojnih službi bezbednosti.
Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović je rekao da je Srbija odlučna da ostane na putu demokratije i poštovanja ljudskih i manjinskih prava.
"Uložićemo maksimalne napore u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji, naročito u poglavljima 23 i 24 (koja govore o pravosuđu i borbi protiv korupcije)", rekao je Stefanović.
"Srbija kao potpisnica međunarodnih sporazuma obavezala se na zaštitu prava. Posebno je važna Evropska konvencija o ljudskim pravima. Skupština je opredeljena da kontroliše i sprovodi zakone u ovoj oblasti", poručio je Stefanović.
Na konferenciji u "Građanska prava u Srbiji: Uloga Narodne skupštine i nezavisnih institucija" učestvuju i poverenica za ravnopravnost Nevena Petrušić, zamenik zaštitnika građana Miloša Janković i predsednik Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović.