Vehabije vrbuju mlade na Fejsbuku
SARAJEVO - Na internetu je sve više sajtova i portala koji promovišu vehabizam, a uporedo s njima "niču" i stranice, grupe i profili na društvenoj mreži Fejsbuk posredstvom kojih su vehabije iz BiH i okruženja odlično povezane.
Bezbednosni stručnjaci su banjalučkom dnevniku naveli da je reč o sajtovima poput "islambosna", "balkanskiemirat"... ali i stranicama, odnosno profilima na Fejsbuku kao što je, recimo, "Poziv u raj".
Stranice su radikalno islamističke, njihovo povezivanje je opasno, a stručnjaci upozoravaju da bezbednosne agencije treba da nadziru taj proces.
O tome kolika invazija radikalnih islamista vlada na internetu, najbolje ilustruje podatak da je profil "Put vernika do dženeta" maksimalno popunjen, što znači da ima čak 5.000 prijatelja.
Prijatelji, istina, nisu samo vehabije, ali znatan deo njih pripada upravo spornom pokretu, što se vidi po njihovim komentarima i stavovima koje iznose, kao i načinu odevanja, ukazuju stručnjaci.
Forumaši masovno ostavljaju svoje komentare u kojima se spominje čak i Al Kaida.
Natpise na internetu, prema mišljenju eksperta za terorizam Dževada Galijaševića, treba da "pročešljaju" bosansko-hercegovačke policijske agencije, prenosi list.
"Pazite, na internetu postoji stranica 'poziv u dženet', a poznato je šta to znači. Uslov da odete u dženet (raj) je da umrete, izvršite samoubistvo, ubijete nekoga. Mladiće iz BiH zovu u smrt, ali da ona ima 'smisao', odnosno da pritom nekoga ubiju", upozorava Galijašević.
Bezbednosne agencije, međutim, tvrde da sve "konce" drže u svojim rukama.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) uverava da, shodno obavezama iz Akcionog plana i Strategije za prevenciju i borbu protiv terorizma, preduzima neophodne aktivnosti na sprečavanju bilo kakvih nezakonitih aktivnosti u ovoj oblasti.
To, praktično, znači da prate socijalne mreže na internetu, čiji su članovi pripadnici vehabijskog pokreta iz BiH.
"Sa aspekta borbe protiv terorizma, SIPA, shodno svojim ovlašćenjima, prati aktivnosti na izdiferenciranim internet sajtovima i društvenim mrežema, na kojima se pojavljuju takvi sadržaji i u saradnji sa Tužilaštvom BiH preduzima potrebne mere i radnje", precizirala je predstavnica Agencije Kristina Jozić.
I portparol MUP-a Republike Srpske Mirna Šoja je potvrdila da policija prati aktivnosti pripadnika ovog radikalnog islamskog pokreta, "kako na terenu tako i na internetu".