Kako diše javnost: Kriza liderstva kod demokrata i u URS

Rejting Vučića i SNS skoro izjednačen, dok Demokratska stranka ima 14,2 odsto, a njen lider Dragan Đilas 5,1 odsto

BEOGRAD - Samo Vučić, Dačić i Ljajić sa ozbiljnom podrškom.
Ako je suditi prema najnovijim rezultatima istraživanja koje je je sprovela Nova srpska politička misao, građani, kad je reč o Vladi, imaju jedino poverenja u vicepremijera Aleksandra Vučića, koji ima 45,1 odsto podrške, Dačića - 25,4 i Rasima Ljajića - 14,2 odsto podrške.

Nema pomoći

Urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović ističe da je podrška koju u ovom trenutku ima Aleksandar Vučić i kao lider i kao vicepremijer, preko 46 odsto, uporediva samo sa onom koju je na početku karijere imao Milošević ili Koštunica posle Petog oktobra.
- Vučićev rejting je doskora išao značajno ispred njegove stranke, dok su sada prvi put manje-više izjednačeni. Slična situacija je i s rejtingom SPS i Dačića, kojima veruje oko 12,5 odsto građana. Zanimljivo je da je DS drugi po rejtingu sa 14,2 odsto, ali poverenje u njenog lidera Dragana Đilasa je svega 5,1 odsto. Čak i zajedno sa tri odsto koje ima Tadić, ispostavlja se da je rejting DS veći od zbira njihovih lidera, što pokazuje da građani prepoznaju krizu liderstva u stranci - kaže Vukadinović.

Pomoć na lokalu

On navodi da je Koštunica sa 5,7 na stabilnom, ali prilično niskom nivou, mada se moglo očekivati da bi i on i SRS mogli profitirati od protivljenja briselskom sporazumu. URS ima četiri odsto podrške, ali Dinkić ima svega 0,9 odsto, čime se pokazuje da podrška URS umnogome leži u lokalnim liderima. Vukadinović dodaje da tema rekonstrukcije javnost očito ne zanima previše. Većina trenutno podržava vlast, a oni koji je ne podržavaju žele izbore, zaključio je on.

Hoće i EU, i Rusiju, i KiM

Sagovornik Kurira naglašava da je, nasuprot i njegovim očekivanjima, posle potpisivanja briselskog sporazuma podrška evrointegracijama porasla, tako da je sada 56,3 odsto za ulazak u EU, dok je pre samo nekoliko meseci to bilo ispod 50 odsto.
- Zanimljivo je, isto tako, da je veoma visoka podrška za neku vrstu saveza Srbije i Rusije, 77 odsto, dok 68 odsto građana smatra da Srbija ne treba da se odrekne KiM zarad ulaska u EU. Za 68 odsto ispitanih podela Kosova bila bi prihvatljiva - kaže Vukadinović.

(S. M.)