Nova teorija

Osvald ubio Kenedija da bi impresionirao Fidela Kastra?!

Prema nekim izveštajima Osvald je na ulici ispred američkog konzulata u Meksiko Sitiju povikao "Ubiću Kenedija"...

VAŠINGTON - Li Harvi Osvald je imao bliže veze sa kubanskom obaveštajnom agencijom tokom meseci pre nego što je ubio Džona Kenedija nego što se ranije mislilo, ukazuje nova knjiga jednog bivšeg analitičara CIA.
Šta više, CIA je lagala Vorenovu komisiju, koja je istraživala ubistvo Kenedija, o tome koliko zna o ovim vezama, tvrdi Brajan Latel, pisac knjige "Kastrove tajne: kubanski obaveštajci, CIA i ubistvo Džona F. Kenedija", koja izlazi 9. jula, izveštava Rojters. Latel je između 1990, i 1994. bio službenik CIA, zadužen za Latinsku Ameriku.

Kuba je, takođe, krila koliko zna o Osvaldu, piše Latel, citirajući snimak razgovora dvojice agenata kubankse tajne službe, koji je otkrio u arhivama.
"Sada sam ubeđen da je Osvald bio u vezi s Kubancima", ističe Latel. Iako izbegava da kaže kako su Osvalda angažovali Kubanci, Latel ističe da novi podaci potvrđuju gledište da je bio motivisan na ubistvo Kenedija žarkom željom da impresionira Fidela Kastra.

"Ubeđen sam da je (Osvald) želeo da izbegne na Kubu. Voleo je Kubu i Kastra i želeo da se pridruži revoluciji", tvrdi Latel.

Sedam nedelja pre Kenedijevog ubistva, 22. novembra 1963, Osvald je autobusom otputovao u Meksiko Siti, sa željom da u tamošnjoj kubanskoj ambasadi dobije vizu da poseti Havanu. Viza mu je uskraćena, ali su to putovanje i poznate Osvaldove simpatije prema komunistima, dugo bili izvor sumnje u kubansku umešanost u Kenedijevo ubistvo, iako za to nikad nije bilo čvršćih dokaza.
"Šta je radio tokom najvećeg dela vremena koje je proveo na Kubi je možda najvažnija nerazrešena misterija u vezi sa Kenedijevim ubistvom", ističe Latel.

Američki zvaničnici nikad nisu u punoj meri oktrili ono što su o tome znali, plašeći se možda eventualnog pritiska javnosti da se prema Kubi primene mere odmazde, ukoliko bi se otkriolo više o povezanosti ove zemlje sa Kenedijevim ubistvom. SAD u to vreme verovatno nisu bile raspoložene za tako nešto, jer bi ih to dovelo u konfrontaciju sa SSSR-om koju nisu želele, spekuliše Latel.

Iako je Kastro uvek tvrdio da je Osvald potpuno nepoznat kubanskim vlastima, Latel podozreva da je Kuba znala za njega još od 1959, kada je prvi put zatražio kontakt sa kubanskim zvaničnicima u konzulatu Kube u Los Anđelesu. Prema nekim izveštajima, pošto mu je odbijena viza, Osvald je na ulici ispred američkog konzulata u Meksiko Sitiju povikao "Ubiću Kenedija".