RUSI SUDILI MRTVACU: Preminuli advokat kriv za utaju poreza

Pokojnik Sergej Magnitski, koji je u zatvoru 2009. umro pod sumnjivim okolnostima, osuđen posthumno jer je sa Amerikancem Vilijamom Brauderom oštetio državu za 16 miliona dolara

MOSKVA - Neviđen proces.
Sud u Moskvi proglasio je ruskog advokata Sergeja Magnitskog posthumno krivim za utaju oko 16 miliona dolara poreza, a njegov saučesnik, vlasnik investicionog fonda „Ermitaž kapital menadžment“ Amerikanac Vilijam Brauder u odsustvu je osuđen na devet godina zatvora.

Advokat koji je otkrio jednu od najvećih korupcionaških afera u zemlji umro je pod sumnjivim okolnostima u pritvoru novembra 2009, dve godine pre početka suđenja, a njegova smrt izazvala je burne reakcije u celom svetu.

Optužio zvaničnike

Magnitski je uhapšen 2008. nakon što je optužio visoke zvaničnike za utaju poreza. Pre hapšenja on je dao iskaz policiji da je grupa osoba zaposlenih u poreskoj upravi, policiji i sudovima oštetila budžet Rusije za 11 milijardi rubalja, odnosno oko 338.000 dolara u periodu od 2006. do 2008.

Prema tvrdnjama Magnitskog, policija je 2007. pretresla kancelarije fonda „Ermitaž“, u kojem je on radio kao revizor, i odnela dokumenta da bi se iskoristila za promenu vlasništva kompanija fonda. Lažnim dokumentima su navodni novi vlasnici dobili povraćaj poreza koji je fond platio, a onda je vlasništvo nad firmama ponovo vraćeno „Ermitažu“.

Nakon što je to obelodanio u javnosti, Magnitski je i sam optužen za utaju poreza i uhapšen. Međutim, godinu dana posle hapšenja, on je umro pod sumnjivim okolnostima u bolnici zatvora „Matroska tišina“.

Zvanična komisija utvrdila je da je Magnitski pretučen u zatvoru, te da mu nije pružena adekvatna medicinka pomoć, usled čega je umro. U prilog tome da je smrt advokata bila sumnjiva govori i to što je suđenje tim povodom završeno tako što je, neočekivano, pred sam kraj, decembra 2012. tužilac tražio osobađajuću presudu za optuženog načelnika medicinskog odeljenja zatvora.

Naknadna istraga

Proces protiv Magnitskog obustavljen je nakon što je on umro, ali je naknadno, 2011, obnovljena istraga, koja je rezultirala jučerašnjom presudom. Iako su se protiv posthumnog suđenja izjasnili mnogi vodeći pravnici u Rusiji, uključujući i Rusku advokatsku komoru, ono je ipak održano.

Spor SAD i Rusije

♦ godine 2012. SAD su donele takozvani Zakon Magnitskog, kojim se uvode sankcije za ruske građane zaposlene u policiji, poreskog upravi i sudovima koji su povezani sa smrću advokata
♦ Rusija je odgovorila donošenjem takozvanog Zakona Dime Jakovljeva, kojim se zabranjuje građanima SAD da usvajaju rusku decu