Hronika

USTAVNI SUD: Usvojena žalba Mališe Jevtovića za mučenje u zatvoru!

Sud je utvrdio da je Jevtović bio mučen i zlostavljan u policiji, ali i tokom istrage u Centralnom zatvoru i izdržavanju kazne u požarevačkoj Zabeli. Ustavnu žalbu Jevtović je podneo pre dve godine, a da je zlostavljan zaključio je i ombudsman

BEOGRAD - Ustavni sud Srbije po prvi put je doneo odluku kojom je utvrdio da je podnosiocu ustavne žalbe tokom trajanja pritvora i izdržavanja kazne zatvora, povređeno pravo na nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta, zajemčeno Ustavom Srbije, objavljeno je na sajtu tog suda.

Usvojivši ustavnu žalbu, sud je utvrdio da je da njen podnosilac mučen, zlostavljan i da je prema njemu nečovečno postupano tokom perioda koji je proveo u pritvoru i zatvoru.

Odluka Ustavnog suda, koja je doneta na jučerašnjoj sednici Velikog veća, biće objavljena na internet stranici Suda i u „Službenom glasniku Republike Srbije", navodi se u informaciji na sajtu suda koji nije naveo o kom licu je reč.

Ustavnu žalbu podneo Mališa Jevtović, osuđen na maksimalnih 40 godina zatvora zbog zverskog ubistva trogodišnje Katarine Janković, 2005. godine u Beogradu.

Sud je međutim utvrdio da je Jevtović bio mučen i zlostavljan u policiji, ali i tokom istrage u Centralnom zatvoru i izdržavanju kazne u požarevačkoj Zabeli.

Ustavnu žalbu Jevtović je podneo pre dve godine, a da je zlostavljan zaključio je i ombudsman.

Imajući u vidu navode i razloge ustavne žalbe, kao i označene povrede prava, Ustavni sud je ocenu postojanja procesnih pretpostavki za odlučivanje i osnovanost navoda o povredi označenih prava vršio u odnosu na tri vremenska perioda - period koji je podnosilac proveo zadržan u„policijskom pritvoru“, period koji je podnosilac proveo u pritvoru i period izdržavanja kazne zatvora.

Ustavni sud je prilikom ocene osnovanosti navoda o povredi materijalnog aspekta zabrane mučenja i nečovečnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja imao u vidu stavove i praksu Evropskog suda za ljudska prava i to posebno u pogledu dozvoljene, ali prekomerne upotrebe sredstava prinude.

Zatim minimalnog stepena težine zlostavljanja i nečovečenog postupanja, tvrdnji o zlostavljanju koje moraju biti dokazane „van razumne sumnje“, tereta dokazivanja navoda o zlostavljanju, obaveze nadležnih državnih organa da sprovedu delotvornu zvaničnu istragu u slučaju kada lice koje se nalazi u pritvoru ili na izdržavanju kazne zatvora iznosi uverljive navode o povredi njegovih prava.

Sud je stao na stanovište da istraga mora biti temeljna, sprovedena hitno i to od strane nezavisnih nadležnih organa, kao i da istraga mora da omogući dovoljan element uvida javnosti, navodi se u informaciji Ustavnog suda.