Otkrivena plava planeta na kojoj pljušti istopljeno staklo

Printskrin
Za razliku od Zemlje, koja je plava zahvaljući vodi, plava boja HD 189733b dolazi od kapi tečnog stakla koje na temperaturi od oko 1.000 stepeni nose vetrovi brzine preko 6.500 kilometara na čas

NJUJORK - Astronomi su prvi put uspeli da otkriju boju neke planete izvan Sunčevog sistema, i ispostavilo se da je ta planeta azurne boje baš kao Zemlja posmatrana iz svemira, piše danas Vol strit džurnal.

Planeta zvanično poznata kao HD 189733b, koja se okreće oko zvezde udaljene 63 svetlosnih godina, i pored primaljive boje uopšte nije gostoljubiva kao Zemlja.

Za razliku od Zemlje, koja je plava zahvaljući vodi, plava boja HD 189733b dolazi od kapi tečnog stakla koje na temperaturi od oko 1.000 stepeni nose vetrovi brzine preko 6.500 kilometara na čas.

Plavu boju HD 189733b načnici nisu mogli videti pošto je isuviše udaljena, nego su do te boje došli zaključivanjem na osnovu analiza spektra vidljivog svetla s te planete.

Ova plava planeta s izuzetno snažnim vetrovima i kišom istopljenog stakla je među najbližim i najizučavajnim planetama van Sunčevog sistema koje su otkrivene nedavno.

Zemlja je plave boje zbog okeana koji više apsorbuju crvene i zelene talasne dužine nego plave. Boja HD 189733b, međutim, proizilazi iz silikata u užarenoj atmosferi. Na osnovu ranijih merenja, naučnici veruje da u atmosferi te planete ima dosta zrna silikata, što je čest sastojak peska na plaži, pri čemu su nošeni vetrovima koji u proseku duvaju brzinom od preko 6.400 kilometara na sat. S temperaturama iznad 1.000 stepeni Celzijusovih, čestice silikata se tope u "kapi" stakla koje više rasejavaju plavu svetlost nego crvenu.

http://www.youtube.com/watch?v=LQa476gOIU4