NOVI OBIČAJI U BRUSU: Zabranjeno unošenje sveća u crkvu!

Beta
Natpis „zabranjeno je unositi i paliti sveće kupljene u prodavnici” zalepljen je na nekoliko mesta, na ulasku u crkvenu portu, kao i unutar crkve Svetog preobraženja

BRUS - Crkva Svetog preobraženja u Brusu uvela je strogu zabranu unošenja i paljenja sveća koje nisu kupljene u crkvenoj prodavnici!

Autor ovog nesvakidašnjeg i po mnogima skandaloznog „propisa” je, kako navode, starešina crkve Ivan Žarković. Natpis „zabranjeno je unositi i paliti sveće kupljene u prodavnici” zalepljen je na nekoliko mesta, na ulasku u crkvenu portu, kao i unutar samog hrama. Oni koji se usude da prekrše zabranu, kažu meštani, rizikuju da budu „kažnjeni“ gašenjem sveća.

Dimitrije Kalezić, profesor Bogoslovije u penziji, ističe da ne postoji pisano pravilo o tome da sveće moraju da se kupuju isključivo u crkvama, ali da bi za verske obrede trebalo koristiti voštane i one koje su osveštane.
- Ovo je verovatno strogo postavljena stvar, ali paljenje sveće je molitveni oblik i normalno je da budu osveštane - poručuje Kalezić, uz napomenu da voskar koji pravi sveće može da pozove sveštenika da ih osvešta.
- Išla sam pre neki dan da zapalim sveću majci i samo sam se prekrstila kad sam videla taj natpis, a onda mi je komšija ispričao da mu je nedavno čovek u crkvi ugasio sveće jer ih je kupio u marketu, a ne u crkvenoj prodavnici - priča Jelena M., dodajući da je zabrana uvedena pre oko tri meseca. Iako je ova odluka izazvala ogorčenje vernika, starešina crkve u tome ne vidi ništa sporno.

- Sveće koje se kupuju u marketima nisu osveštane, pa kao takve nemaju nikakav značaj i nisu za versku upotrebu. One mogu da se koriste kada, recimo, nestane struje, ali ne i za verske obrede - objašnjava Žarković za naš list i dodaje da to važi za sve hramove Srpske pravoslavne crkve.

Na pitanje šta se dešava sa vernicima koji uspeju da „prošvercuju“ sveće, sveštenik Žarković odgovara da „nikome ne gase sveće, samo im ne dozvoljavaju da ih pale“.

Dok crkvenjaci ovaj postupak pravdaju time da sveće iz marketa nisu osveštane, pa nemaju značaj, vernici smatraju da se radi o želji za profitom.

- Crkvenjak ih zamoli da kupe sveće u crkvi, a ako neko nema para, mi im poklonimo. Dve sveće su sasvim dovoljne, jedna za zdravlje i jedna za upokojene - kaže on.

I drugi sveštenici ističu da SPC preporučuje svojim vernicima da kupuju osveštane sveće, po mogućstvu od voska, jer „na taj način novčano pomažu svoju crkvu”, ali naglašavaju da je potez Ivana Žarkovića iz Brusa radikalan.

- Ljudima to treba lepo objasniti kroz razgovor, a ne na ovakav način - kažu oni, dok za razliku od njih mnogi vernici potez starešine bruske crkve vide i kao uvođenje monopola na sveće i šansu da se zaradi koji dinar više.