Arheologija

NAJSTARIJI NA SVETU: Kalendar od pre 10.000 godina!

Iskopavanjem u blizini dvorca Krejts otkrivene su jame koje oblikom podsećaju na Mesečeve mene i prate lunarne mesece

Britanski arheolozi uvereni su da su pronašli najstariji lunarni kalendar na planeti na jednoj poljani u oblasti Aberdinšir, u Škotskoj.

Iskopavanjem u blizini dvorca Krejts otkrivene su jame koje oblikom podsećaju na Mesečeve mene i prate lunarne mesece, prenosi Bi-Bi-Si.

Tim stručnjaka, koji pod okriljem Univerziteta u Birmingemu istražuje lokalitet, tvrdi da su drevni spomenik kulture napravili pripadnici društva sakupljača i lovaca pre oko 10.000 godina.

Na grupu jamica koja je postavljena u liniju arheolozi su naišli još 2004. godine, a eksperti koji su ih analizirali kažu da je moguće da je formacija imala i drveni stub.

Kalendar iz Mezolita stariji je nekoliko hiljada godina od sličnih kreacija za merenje vremena nastalih u Mesopotamiji.

Prema rečima vođe stručnog tima Vinsa Gafnija, profesora pejzažne arheologije na Univerzitetu u Birmingemu, dokazi ukazuju na to da su sakupljačko-lovačka društva u Škotskoj imala i potrebu i sofisticiranost da prate prolazak vremena, ali i korekcije kalendara zarad promena godišnjih doba tokom lunarne godine.

"Imajte na umu da se sve ovo dešava 5.000 godina pre nastanka nama poznatih prvih kalendara u ovom delu sveta. Reč je o ilustraciji važnog koraka ka formalnom praćenju vremena, a time i same istorije", naglasio je profesor Gafni.