Kad s detetom odete na letovanje, ne možete izbeći njegovo izlaganje suncu. Međutim, sunčevo zračenje predstavlja veliku opasnost po zdravlje mališana pa treba obratiti posebnu pažnju na njihovu zaštitu. Posledice ne moraju da se ispolje odmah, već se to dešava nakon nekoliko godina. Razlog za to je što količinu UV zračenja telo godinama sabira, a pored toga, ono može da izazove i sistemske bolesti organizma, kao što je oštećenje imunološkog sistema.
- Fizička zaštita od sunca najsigurnija je za decu do godinu dana. Tako se izbegavaju opekotine od sunca, ali i sunčanica. Ne preporučuje se korišćenje krema sa zaštitnim faktorom. Ako je neophodno, koristite kreme s titanijumom i cinkom, koje formiraju fizičku barijeru od UV zračenja. Bez kapice dete ne treba da izlazi iz sobe, a potrebno je obezbediti mu i udoban smeštaj u hladovini. U slučaju da ipak dođe do pojave opekotina, obavezno treba posetiti lekara - savetuje dr Mićović, pedijatar.
Decu uzrasta od jedne do tri godine najbolje je zaštititi preparatima sa zaštitnim faktorom iznad 15 SPF, a najbolji su oni preparati koji su isključivo namenjeni deci jer su prilagođeni osetljivoj i nežnoj koži mališana.
Kad bebu izvodite napolje...
* treba joj obući tanku pamučnu majicu i pantalonice
* na kolica treba zakačiti suncobran
* mališana starijeg od šest meseci treba mazati kremom sa zaštitnim faktorom (15 SPF ili više)
* naneti kremu 20 minuta pre izlaska u šetnju, a postupak ponoviti na svaka dva sata
* staviti joj šeširić s velikim obodom i naočare koje štite od UV zračenja