BEOGRAD - Veliki broj škola u Srbiji je u dugovima, a njih 58, koje su na sajtu Ministarstva finansija i privrede, na današnji dan duguje više od šest miliona dinara.
Pojedine škole zbog blokade računa ne mogu da izmire, npr. putne troškove za profesore, ili da kupe sredstva za higijenu.
U osam školama u Zaječaru dugovi su se nagomilali - za grejanje, telefon, vodu. Zbog blokade računa, kažu, nemaju ni za sapun. U OŠ "Ljubica Radosavljević Nada" ne mogu da poprave ni ono što im je naložio sanitarni insprektor.
"Mi sredstva nemamo da doradimo to što nam je potrebno. Krečenje, zamena poda, promena instalacija, grejnih cevi za centralno grejanje. Svake zime imamo problem", kaže direktor te škole Novica Dimitrijević.
U Nišu direktori ili nisu tu, ili ne žele da govore za medije. U ovom gradu 12 osnovnih i dve srednje škole duguju gotovo 400 hiljada dinara.
"Generalno gledajući, mi imamo problema u izmirenju obaveza prema školama, u vezi sa primenom zakona o rokovima plaćanja u komercijalnim transakcijama. Iz prostog razloga što nije izbalansiran nivo obaveza na nivou priliva sredstava u budžet grada", kaže načelnica Uprave za obrazovanje u Nišu Jelica Velaja.
Zakon po kome se dugovi moraju izmiriti za 45 dana, najviše je pogodio škole, odnosno prosvetare, poručuju iz Unije sindikata prosvetnih radnika.
"Ta dugovanja koja imaju škole nisu u stvari dugovi škola, nego su to dugovi koje nije izmirila lokalna samouprava, opštine ili neki gafovi koje su napravili direktori škola", kaže predsednik Unije Dragan Matijević.
Na spisak blokiranih školskih računa, između ostalih, upisane su i beogradske, borske, novopazarske, novosadske škole.