Traže se kumovi: Čak 583 ulice čekaju novo ime
Beogradu su potrebni „kumovi“. Prema rečima Slobodana Stanimirovića, predsednika gradske Komisije za imenovanje ulica i trgova, na teritoriji glavnog grada ima čak 583 ulice koje moraju da dobiju nov naziv. Čak 220 novoformiranih sokaka u obodnim delovima prestonice uopšte nema ime, dok ostatak pripada onom korpusu ulica koje ima „duplo“ ime.
- Istoimene ulice zadaju veliku glavoboqu Hitnoj pomoći, policiji, poštarima i vatrogascima, koji nisu u mogućnosti da adekvatno i na vreme prepoznaju lokaciju gde treba da intervenišu - priča Slobodan Stanimirović, koji je prethodnih šest meseci, ambiciozno popisivao glavni grad.
Stanimirović je sa kolegama iz Komisije registrovao tačno 7.664 ulice u Beogradu. U deset beogradskih opština nalazi se 583 ulice koje imaju istoimeni naziv. U njima se nalazi 18.526 objekata, gde živi čak 58.077 domaćinstava.
- U Beogradu ima čak 243 objekata koje nema na mapi grada i u wima živi 313 porodica, koje imaju velikih problema da izvade lična dokumenta. Takođe, u gradu imamo i one bezimene ulice, koje smo do sada vodili kao „prva“, „druga“, „treća“... Neke je grad privremeno obeležavao azbučnim slovima, dok pojedine nemaju nikakvo obeležje.
U glavnom gradu najpopularnija je Beogradska ulica. U deset centralnih opština ima ih čak osam, dok u prigradskim naseljima još deset. U njima živi 1.539 domaćinstava, smeštenih u 921 objekat. Po pet ulica u gradu imaju Prvomajska, Radnička, Karađorđeva, Avalska, Prvog maja, Lole Ribara, Vuka Karadžića, Grobljanska i Školska. Karađorđeva se nalazi na čak deset lokacija u gradu - centar, Kaluđerica, Leštane, Ostružnica, Ritopek, Slanci, Boljevci, Umka, Vrčin i Zemun. Među popularnijim su 7. jula, Niška, Lička, Save Kovačevića, 29. novembra, Užička...
Iako je pre desetak dana Stanimirović u našem listu apelovao da Beograđani i udruženja, gradskoj upravi pošalju predloge, do sada su stigla samo tri rešenja.
- Pozivamo sve građane da nam pomognu, da kreativnim rešewima upotpunimo rezervni fond, koji u ovom trenutku ima 150 naziva - priča Stanimirović. - Potrebno nam je još nekoliko stotina rešewa da kompletiramo mapu grada.
Naš sagovornik kaže da u razmatranje dolaze oni predlozi u kojima će se odati priznanje zaslužnim građanima iz oblasti kulture, umetnosti, nauke, obrazovanja, sporta...
- Nastaviće se sa praksom da se ulice imenuju sa istorijskim ličnostima. U obzir će doći i predlozi da ulice ponesu ime pojedinih geografskih oblasti, gradova iz Srbije, ali i iz okružewa, Evrope i ostatka sveta - zaključuje ovaj stručnjak.
Posao promene imena ulica radiće se nekoliko narednih godina, a prve na udaru biće one koje zadaju najviše problema Hitnoj pomoći i vatrogascima. Komisija će svaki predlog bržqivo razmatrati, da se ne bi dogodilo da neki od predloga već nema svoju ulicu u glavnom gradu. Po standardnoj proceduri proveravaće se i zasluga idejnog rešenja.