NA ČEKANJU: Tužilaštvo ima dokaze protiv Mehmedovića!

Printskrin
Otvaranje slučaja Mehmedović je pitanje politike i dogovora sa tužiocem koji će doneti odluku o njegovom hapšenju za ratne zločine

ZAGREB - Tužilaštvo BiH je dobilo materijal na više od stotinu strana u kojem su predočeni svi dokazi i dokumentovane sve izjave u slučaju Šemsudina Mehmedovića, člana SDA i poslanika u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, ali tužilac Mirko Lečić nije dao naredbu za hapšenje niti odobrio pretres njegovog stana.

Otvaranje ovog slučaja je pitanje politike odnosno dogovora tužioca, sudeći po navodima izvora iz pravosuđa BiH.

Prema optužnici koju objavljuju mediji, Mehmedović, kao načelnik Centra javne bezbednosti Tešanj, tereti se da je počinio ratni zločin nad Srbima.Sead Sejo Dizdarević, istražilac u Odeljenju kriminalističke policije Policijske uprave Tešanj, povezuje se s Mehmedovićem u aferi skrivenog oružja koje je nedavno pronađeno zakopano pod zemljom u ovoj opštini, ali i ratnih zločina.Istragom je obuhvacen i Fadil Bašić, pripadnik SDB-a Policije Tešanj, za koga postoji osnovana sumnja da je počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

Za Amira Ahmića, sadašnjeg bošnjačkog oficira za vezu s Haškim sudom, postoji osnovana sumnja da je počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva.Veza njih četvorice je dokazana, ali Tužilaštvo istragu protiv Mehmedovića nije označilo kao prioritet, preneo je RTRS.

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) priveli su u petak Mehmedovića zbog osnovane sumnje da je počinio krivično delo ratni zločin protiv srpskih civila na području opštine Tešanj od proleća 1992. do jeseni 1993. godine.

On je, međutim, već istog dana pušten, a advokati su kazali da nije bilo osnova za određivanje mere pritvora njihovom klijentu.

Portparol SIPA Kristina Jozić rekla je tada da su prikupljeni dokazi iz kojih proističe osnovana sumnja da su pripadnici Javne bezbednosti Tešanj, po naredbi njenog tadašnjeg načelnika Mehmedovića, protivpravno zatvarali i ispitivali civile srpske nacionalnosti i iznuđivali iskaze, na osnovu kojih su neki od njih osuđeni na zatvorske kazne.

Pored Mehmedovića, isti predmet obuhvata još tri osobe.SDA je posle hapšenja saopštila da je "zaprepašćena činjenicom da je zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH uhapšen bez valjanih razloga i bez naloga tužilaštva", a predsednik RS Milorad Dodik izjavio je da je Tužilaštvo BiH "trulo" i očigledno pruža proceduralnu zaštitu funkcioneru SDA Mehmedoviću.