Izbori na Kosovu

Vulin: Sada je jasno da nema nezavisnog Kosova

Tanjug
Malo je nezavisnih zemalja u svetu u kojima se glasa s dokumentima druge države ili u kojoj neka međunarodna organizacija posreduje na izborima, naveo je direktor Kancelarije za KiM

TARA - Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin izjavio je danas da je, omogućavanjem Srbima da na lokalnim izborima u pokrajini glasaju sa srpskim dokumentima, postalo "više nego jasno da nema govora o priznavanju nekakve kosovske države".

Komentarišući značajan napredak u organizaciji lokalnih izbora na Kosovu koji je juče u Briselu postignut na sastanku premijera Srbije Ivice Dačića i predsednika kosovske vlade Hašima Tačija, Vulin je napomenuo da je malo nezavisnih zemalja u svetu u kojima se glasa s dokumentima druge države ili u kojoj neka međunarodna organizacija posreduje na izborima.

On je ponovio da je briselski sporazum statusno neutralan i da će, "dok je tako, imati podršku Vlade Srbije i srpskog naroda".

"Izlazak ili ne na izbore na Kosovu i Metohiji jeste naše opredeljenje da li hoćemo da kontrolišemo svoju budućnost ili ćemo prepustiti da je kontolišu oni koji nam ne žele dobro", rekao je Vulin i napomenuo da "tamo gde nemamo vlast i sve institucije u svojim rukama, Srba nema".

"Kada Srbi ne kontrolišu svoju budućnost i kada sa obe ruke ne drže i svog predsednika i svog sudiju i svog policajca, onda nam se dešava Staro Gracko i zločini bez kazne i onda nas nema", rekao je Vulin.


Svaka žrtva u Briselu vredna osmeha dece sa Kosova

Vulin je danas posetio Školu prijateljstva nevladine organizacije "Naša Srbija" na Tari.

U Školi prijateljstva trenutno boravi 200 srpske dece sa Kosova i Metohije, iz Republike Srpske u BiH, Crne Gore i Albanije koja učestvuju u kulturno-obrazovnom programu "Srpski kod".

Stotinu dece iz srpskih enklava na Kosovu i Metohiji stiglo je u Školu prijateljstva u saradnji sa "Našom Srbijom" i organizacijom Dečja radost iz Gnjilana, a njihov dolazak pomogla je Kancelarija za KiM.

Vulin je posle obilaska radionica u Školi prijateljstva rekao da je uvek velika radost videti osmeh na licima dece sa Kosova i Metohije.

"Njihov svakodnevni život je toliko težak da ih tera da brže odrastaju, tako da ovih nekoliko dana, koje ljudi iz Naše Srbije bez velike pomoći države uspeju da otmu od njihovog teškog života, jeste nešto što se mora ceniti", reklao je Vulin.

On je istakao da je velika stvar što na Tari nisu samo deca sa Kosova već sa svih prostora gde žive Srbi i da Vlada Srbije mora učiniti da ih svake godine bude više.

Vulin je naglasio i da vlada briselski sporazum doživljava samo kao sredstvo da ova deca nastave da žive na Kosovu i Metohiji, kao slobodni ljudi, koji će imati nekog ko će o njima da brine, a ne nekoga koji im je neprijatelj i ko misli da ne treba da budu tu.

"Kada vidite lica dece sa Kosova i Metohije, onda znate da je vredna njihovog osmeha svaka žrtva koju morate da podnesete i u Briselu i svim dogovorima koji nikad nisu apsolutno povoljni, potpuno dobri i u skladu sa sa svim našim željama", istakao je Vulin.

On je naglasio da će Vlada Srbije i ubuduće sve raditi da bi budućnost te dece bar malo bila bolja od sadašnje.

Škola prijateljstva traje od 6. do 27. jula i ove godine je okupila ukupno više od 400 dece iz Srbije i regiona, kao i dvadesetoro dece iz Rusije.