SOLARNA MAFIJA: 3.000 hektara hoće da uzmu na prevaru
Kompanija „Sekjurum ekviti partners internešenel“, s kojom je Vlada Srbije, na predlog Ministarstva finansija i privrede sa Mlađanom Dinkićem na čelu, potpisala sporazum o gradnji najvećeg solarnog parka u Evropi, vrednog 1,75 milijardi evra, nikad nije ni nameravala da investira u Srbiju, već joj je cilj da se dokopa 3.000 hektara zemlje koje bi mogla da preproda, tvrdi dobro obavešteni izvor Kurira.
Naime, firme koje stoje iza ovog sumnjivog investitora su „Algebra investments“ i „Algebra menadžment“, i kako je otkriveno, vode se u ofšor zonama na Kajmanskim ostrvima i u Delaveru u SAD.
Nedavno osnovani
Sve navedene firme koje se vezuju za investitora u solarne parkove nemaju svoju internet prezentaciju, već samo skraćenu verziju svoje delatnosti sa imejl adresama i kontakt brojevima na Malti i u Beogradu.
- Reč je o sumnjivim firmama koje su nedavno osnovane, poput „Van giga solar park inkjubejtor“, koja je nastala nakon zaključenja okvirnog sporazuma s Vladom Srbije oo 18. 11. 2011. godine, odnosno neposredno pre zaključivanja memoranduma o razumevanju od 8. maja 2012. godine.
Kasnije je ta ista firma bila potpisnica krovnog sporazuma s Vladom na predlog Ministarstva finansija. Ta kompanija i njen garant „Sekjurum ekviti partners internešenel“, ali i sve ostale koje se vezuju za njih, nemaju poslovnu istoriju i iskustvo u poslovima za koje se predstavljaju. A, s druge strane, apliciraju za poslove vredne više od milijardu evra?! - kaže naš izvor i tvrdi da je cela ova priča tema za MUP, koji mora da uključi i Interpol kako bi se došlo do pravih saznanja o osobama koje predstavljaju ove ofšor kompanije.
Želeli spor s državom
Prema njegovim rečima, sporazumom od 18. novembra 2011. godine predviđeno je da gradnja ovog solarnog parka, snage 1.000 MW na površini od 3.000 hektara, počne najkasnije krajem leta, a „Van giga solar park inkjubejtor“ još nije izabrao ni lokaciju.
- Nisu ništa uradili jer njihova namera nije da proizvode solarnu energiju, već da uđu u spor sa državom kako bi pod povoljnim uslovima došli do 3.000 hektara zemlje i i zaradili na odšteti. Zato im nijedna ponuđena lokacija ne odgovara. Radi se o spornoj kompaniji koja je svojim ograncima na isti način ušla u posao i u Italiji i u Sloveniji, gde takođe nije ispoštovala ugovoreno - kaže izvor Kurira i dodaje da je bilo sumnjivo i to što nigde u svetu ne postoji postrojenje za proizvodnju solarne energije koje u paketu ima snagu od 1.000 megavata.
Sumnjiva zarada
Da je projekat izgradnje solarnog parka na kojem je država godišnje od poreza trebalo da zaradi 28 miliona evra pod znakom pitanja, za Kurir je potvrdio i Dejan Trifunović, pomoćnik ministra energetike, razvoja i životne sredine.
- Stav Ministarstva finansija bio je da se taj sporazum potpiše i da se toj kompaniji „Sekjurum ekviti partners internešenel“ pruži šansa da nešto uradi. Ministar finansija Mlađan Dinkić želeo je da ta kompanija dođe i napravi sporazum s Vladom, vredan 1,75 milijardi evra, o gradnji solarnih parkova na površini od 3.000 hektara.
Mi smo im ponudili ne 3.000, nego 30.000 hektara detaljno snimljenih površina na jugu Srbije. Posle nekoliko meseci oni su rekli da im ponuđene površine ne odgovaraju. Pošto su zaključili da im odgovara svega površina od 200 hektara, mi smo se saglasili da na toj površini izgrade mini solarni park snage 100 MW, ali još ni to nisu uradili. Ministarstvo energetike je od početka izražavalo sumnju jer se projekat sličnih razmera tek razvija u severnoj Africi - kaže Trifunović.
Imamo kredibilitet
Igor Vukmirović, direktor kompanije „Sekjurum ekviti partners“, kaže da ta kompanija „ima više od 75 oficijelnih dokumenata poslatih u Srbiju i primljenih iz Srbije, u kojima kompanija najljubaznije pita za podršku i saradnju“.
- Kompanija ima ugovor sa jednom od najvećih evropskih kompanija za izgradnju solarnih parkova. I još jedna informacija, italijanska kompanija „Terna“, svetski lider u prenosnom sistemu električne energije, na naš poziv došla je u Srbiju 23. maja 2013. da razgovara s ministarkom energetike, kada je jedna od tema bila i „Van giga prodžekt“. Ovo su samo neke od informacija da naša investiciona kompanija ima kredibilitet da pregovara s najvećim kompanijama u oblasti energetike - kaže Vukmirović.
Još ćemo i da platimo 900.000 evra
Kad je u pitanju krovni sporazum, izvor Kurira naglašava da je on sastavljen nepovoljno po Srbiju i da su se možda već i stekli uslovi da „Sekjurum ekviti partners internešenel“, na osnovu isteklih rokova koji su naznačeni u dokumentu, traži obeštećenje od 900.000 evra.
Brojni propusti investitora
U Ministarstvu finansija i privrede Kuriru je rečeno da ovaj sporazum neće dovesti ni do kakvih štetnih posledica po Srbiju jer je Vlada Srbije ispunila svoje obaveze prema investitoru.
- Na predlog Ministarstva energetike, Ministarstvo finansija i privrede napravilo je predlog rešavanja nastale situacije koji će, po usaglašavanju sa svim nadležnim organima, Vlada Srbije uputiti pravnim zastupnicima investitora - kažu u tom ministarstvu i dodaju da je Srbija ponudila investitoru površinu od 30.000 hektara na jugu i jugoistoku Srbije da izabere potrebnih 3.000.