Klinički centar Srbije

Oboleli od virusa Zapadnog Nila stabilno

Foto: Rojters
Od devet pacijenata kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa Zapadnog Nila, koji prenose komarci, petoro je smešteno u Klinici za infektivne i tropske bolesti KCS

BEOGRAD - Pacijenti oboleli od virusa Zapadnog Nila su stabilno i nisu neposredno životno ugroženi. Inkubacija ove bolesti, posle uboda zaraženog komarca, traje tri do 14 dana, a bolest obično prolazi bez simptoma i nema nikakvih znakova.

Od devet pacijenata kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa Zapadnog Nila, koji prenose komarci, petoro je smešteno u Klinici za infektivne i tropske bolesti KCS, a oni su u stabilnom stanju i nisu neposredno životno ugroženi.

Direktor Klinike prof. Dragan Delić rekao je da je kod ovih pet pacijenata stigla virusološka potvrda iz Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak da su inficirani virusom Zapadnog Nila, ali da se potvrda čeka za još nekoliko pacijenata.

"Kod četiri bolesnika postoji klinička slika koja ukazuje na moguću infekciju ovim virusom, ali čekamo još virusološku potvrdu iz Torlaka", naglasio je Delić.

On je rekao i da su oboleli pacijenti koji leže u njihovoj klinici iz Beograda, da su u stabilnom stanju sa očuvanim vitalnim funkcijama i nisu neposredno životno ugroženi, ali je ukazao i da klinički tok bolesti često može da bude nepredvidiv tako da je za definitivnu prognozu još rano.

U Institut Torlak infektivne klinike iz cele Srbije poslale su 86 materijala na analizu od 52 pacijenta i kod devet je potvrđeno prisustvo virusa Zapadnog Nila.

Delić je objasnio da inkubacija ove bolesti, posle uboda zaraženog komarca, traje tri do 14 dana, bolest obično prolazi bez simptoma i nema nikakvih znakova.

Oko 20 posto bolesnika, kako kaže, imaju neke kliničke manifestacije bolesti koje dosta podsećaju na gripozno stanje, a to su povišena temperatura, bolovi u mišićima, zglobovima, povraćanje, moguća je dijareja, osip, uvećanja limfnih žlezda.

"Najteža forma, encefalitis ili upala mozga, javlja se retko kod jednog na 150 obolelih", objasnio je Delić.

Samo u ovoj klinici prošle godine je od virusa Zapadnog Nila lečeno 58 bolesnika, a umrlo je deset.

Smrtni ishod, prema njegovim rečima, svugde u svetu se kreće oko 15 posto kod najtežih oblika, obično su to starije osobe sa hroničnim bolestima, kao što su hipertenzija, dijabetes.