Naučnici smislili nov vid terapije

EFIKASAN TRETMAN: Molekularni roboti leče najteže bolesti

Zahvaljujući majušnim robotima, lekari mogu da spreče nuspojave pojedinih lekova koje bi mogle biti vrlo opasne

NJUJORK - Naučnici su rešili da zeznu opasne bolesti.
Mnogi lekovi, posebno oni za kancer ili autoimune bolesti, imaju opasne nuspojave. Osim ćelija koje izazivaju oboljenje, uništavaju i zdrave ćelije. Zbog toga su naučnici rešeni da koriste molekularne robote i pošalju lekove samo do onih ćelija čije je izlečenje potrebno.

Prvi dokazi

- Eksperimentima na krvi dokazali smo da je to moguće. Sada je potrebno da uradimo testove na miševima i vidimo da li je zaista na ovaj način moguće lečiti leukemiju i slične bolesti - kaže Sergej Rudčenko, autor istraživanja.

Tokom istraživanja naučnici su osmislili molekularne robote nazvane „molekularni automat“, koji su sposobni da identifikuju više receptora na površini ćelije. Sastavljeni su od antitela i oligonukleotida i prilagođeni svakom pacijentu ponaosob. Naučnici su izveli eksperimente koristeći bela krvna zrnca.

Eksperiment

U jednom eksperimentu, istraživači su napravili tri vrste molekularnih robota. Svaki je u sebi imao komponentu antitela jednog od receptora i komponentu DNK. Tokom eksperimenta svaki od njih se zakačio samo za ćeliju s vrstom receptora čiji je uzorak sadržao.

Time je dokazano da molekularni roboti mogu da obeleže ceo podskup ćelija i tako pomognu u ciljanoj terapiji. Ako molekularni roboti budu efikasni i u eksperimentima na životinjama, moguće su brojne kliničke aplikacije. Primera radi, dodaju, najviše koristi imali bi oboleli od raka jer bi hemoterapija bila efikasnija.

(A. I.)
Potraga... Sergej Rudčenko

Brza reakcija

Automat izaziva rast jakih komplementarnih oligonukleotida. Reakcija se dešava brzo i posle 15 minuta možemo da obeležimo ćeliju. Naši roboti su efikasni kod ljudske krvi, ali je sad važno izvesti eksperimente na životinjama - rekla je Marija Rudčenko, jedan od autora studije.