Pored programa „Prizma“, koji Amerika koristi za špijuniranje priključujući se na servere velikih tehnoloških kompanija, Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) može da prati sve aktivnosti bilo kojeg korisnika interneta na svetu, i to u realnom vremenu, preko tajnog programa za nadzor „Ekskiskor“ (XKeyscore), otkriva britanski Gardijan.
Pozivajući se na poverljiva dokumenta koja mu je dostavio odbegli američki obaveštajac Edvard Snouden, list ističe da taj program predstavlja najrasprostranjeniji sistem za prikupljanje podataka i da se više od 700 njegovih servera nalazi na 150 lokacija širom sveta, između ostalog i u Srbiji!
Napravljen 2007.
Gardijan je objavio 32 slajda koji predstavljaju prezentaciju programa „Ekskiskor“, a koji se verovatno koriste za obuku kadrova NSA. Na njima je ukratko objašnjeno kako program za nadzor funkcioniše, koje su mu karakteristike, kao i koja je metodologija za prikupljanje podataka. Četiri slajda su cenzurisana jer navodno otkrivaju detalje pojedinačnih operacija NSA.
Slajdovi su obeleženi kao strogo poverljivi, uz naznaku da su namenjeni samo osoblju iz SAD, Britanije, Kanade, Australije i s Novog Zelanda. Napravljeni su 2007, a oznaka poverljivosti će s njih biti uklonjena tek 2032. godine. Iako se u objavljenim dokumentima ističe da je program „Ekskiskor“ omogućio američkim agentima da uhvate više od 300 terorista, taj tajni sistem može da služi i za špijuniranje običnih građana.
On je, naime, dizajniran tako da može da prati svaki otkucaj na tastaturi, da skladišti podatke o sajtovima posećenim na internetu, IP adrese, lozinke za mejlove, bankovne račune, sadržaj poslatih dokumenata... pa čak i metapodatke - podatke iza podataka, poput poglavlja na elektronskoj pošti ili mesta odakle se korisnik ulogovao na svoj mejl. Kao ilustraciju toga koliko informacija američka vlada prikuplja Gardijan navodi da je preko „Ekskiskora“ za mesec dana u 2012. uskladištena čak 41 milijarda podataka.
Pristup imaju svi!
Ono što je, takođe, specifično u vezi sa špijunskim programom jeste to da bilo ko u NSA na jednostavan način može da mu pristupi, bez ikakvog traženja odobrenja sa viših instanci, poput suda ili visokih zvaničnika Agencije. Pretraga u „Ekskiskoru“ je krajnje jednostavna - po imenu, telefonskom broju, IP adresi, ključnim rečima, jeziku, tipu brauzera za pretragu interneta... - drugim rečima, po bilo čemu.
Ekskiskor
♦ program za prikupljanje podataka
♦ podaci se skladište na 700 servera u više od 150 zemalja sveta, uključujući Srbiju
♦ prikupljaju se informacije o posećenim sajtovima na internetu, IP adrese, lozinke za mejlove, bankovne račune, podaci sa Gugl mepa, sadržaj poslatih dokumenata, pa čak i poglavlja na elektronskoj pošti ili mesta odakle se korisnik ulogovao na svoj mejl...
♦ pristup „Ekskiskoru“ ima svaki službenik NSA, bez odobrenja više instance poput suda ili visokih zvaničnika
Prizma
♦ program za prikupljanje podataka
♦ NSA i FBI direktno su spojeni na servere velikih internet kompanija „Majkrosofta“, „Jahua“, „Gugla“, „Fejsbuka“, „Paltoka“, AOL, „Skajpa“, „Jutjuba“ i „Epla“, preko kojih prate sve
♦ špijuniraju se mejlovi, fotografije, poruke, prepiska... na internetu
NSA: Branimo naše interese
Američka NSA nije negirala da poseduje program „Ekskiskor“, ali je pokušala da odbrani njegovu upotrebu.
- Naše aktivnosti su fokusirane samo i isključivo na legitimne strane obaveštajne mete, koje su definisali naši lideri. Svrha je da se zaštite narod i interesi naše zemlje - naveo je NSA i dodao da glasine o tome da programu pristupaju neprovereni ljudi i da može da mu se pristupi bez odobrenja nisu tačne.