Bolne menstruacije

Oslobodite se tegoba na odmoru

Tokom ciklusa javlja se fiziološki bol, koji može biti toliko jak da onesposobi ženu za normalne aktivnosti, ali postoji nekoliko načina da se on ublaži

U jeku je leto i, naravno, odmori. More, planine, reke, jezera, sela čekaju samo na vas. Sve je idealno, a jedina senka koja pada na te svetle dane kod žena je bolna menstruacija. Naime, to je period u mesecu kad se većina dama oseća izuzetno loše, ne može ni na posao da ode i poseže za lekovima kako bi se taj prvi ili drugi dan ciklusa pregurali. O putovanju se i ne razmišlja, a raspoloženje je na najnižem nivou. Zato je Dr Kurir istraživao da li svaka žena ima bolne menstruacije, kako da se izbori s tim problemom ukoliko on postoji i na koje sve načine može da se reši neprijatan bol, a odmor pretvori u ostvarenje sna.

Zato smo razgovarali s jednim od najeminentnijih srpskih ginekologa, dr Spasom Anđelićem, zamenikom direktora GAK „Narodni front“.

- Može se reći da se svakoj ženi prilikom menstruacije mora javiti fiziološki bol. Razlog za to je što se ceo mehanizam pojave krvarenja svodi na to da u jednom momentu ciklusa, a pod dejstvom prostaglandina, dolazi do takozvanih ishemijskih promena. To se dešava kako bi se endometrijum, unutrašnji sloj materice, sljuštio u najvećem delu i ostao takozvani bazalni - objašnjava dr Anđelić.

Prema njegovim rečima, endometrijum se pod dejstvom hormona tokom meseca priprema za trudnoću.
- Ako do nje nije došlo tokom tog mesečnog ciklusa, na kraju, a opet pod dejstvom hormona, stvara se prostaglandin, koji dovodi do kontrakcija materičnog mišića. To izaziva bol jer se izbacuje menstrualna krv i delovi sljuštenog endometrijuma - navodi on i naglašava da više faktora utiče na jačinu bola.

- Na prvom mestu je pojačano lučenje prostaglandina, ali i lična osetljivost na bol. Neke žene imaju veoma bolne menstruacije, čak toliko da nisu sposobne da prvi ili drugi dan obavljaju redovne aktivnosti. Srećom, u većini slučajeva bol je ipak podnošljiv - ističe sagovornik Dr Kurira.

Kako kaže, najbolji savet svim ženama koje trpe jake bolove tokom menstrualnog ciklusa jeste da prvog i drugog dana uzimaju lek protiv bolova.
- Naravno, ne bilo koji! Ranije je postojala zabluda da lekovi koji deluju na glatku muskulaturu ublažavaju i tu vrstu bola, pa su ih žene masovno pile. Međutim, nisu imali željeni efekat. Zato moraju da se koriste isključivo oni medikamenti koji prekidaju lanac stvaranja prostaglandina. To su oni iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova, koji sadrže jedinjenja kao što su ibuprofen, nimesulid i slična - navodi dr Anđelić.

Stručnjak naglašava da žene ne bi trebalo da čekaju da se bol razvije.
- Ukoliko se čeka, izluči se količina prostaglandina koja izaziva bol. Inače, obično je dovoljna terapija u trajanju od dan ili dva - kaže ovaj stručnjak.

Prema njegovim rečima, ukoliko su menstruacije baš bolne tokom dužeg vremenskog perioda, pri čemu ne pomažu ni lekovi, neophodno je uraditi pregled kako bi se utvrdilo da nisu simptom nekog oboljenja.


Simptomi bolnih menstruacija

* bol u maloj karlici
* bol u krstima
* mučnine
* povraćanje
* dijareja
* glavobolja
* osećaj slabosti
* promene raspoloženja
* depresija

Obilna menstruacija

* smatra se obilnom kad traje duže od sedam dana
* obilna je i kad se javlja veliki gubitak menstrualne krvi
* u tim slučajevima neophodno je problem prijaviti lekaru

Žene mogu da imaju ciklus i do 40 godina!

Različita istraživanja pokazala su da devojčice koje prvi put dobiju menstruaciju sa 11 ili 12 godina, mogu da je dobijaju i do 51. godine života. Taj prosek karakterističan je za žene u čitavom svetu, ali i u Srbiji.
Zanimljivo je da se kod većine žena dešava da u periodu pre prve trudnoće imaju bolne menstruacije, a kad zatrudne i porode se, takvo stanje se potpuno promeni. Međutim, može da se dogodi i obrnuta situacija. One koje su pre prve trudnoće imale skoro bezbolne cikluse, posle porođaja mogu imati probleme s bolnim menstruacijama.
Jasno je da je tajna takvih promena upravo u trudnoći jer se tad telo svake žene u velikoj meri menja.


Bolovi mogu da ukazuju na endometriozu

Dr Spaso Anđelić istakao je da svaka žena koja ima uporne bolne menstruacije treba da ode na pregled kod svog ginekologa.
- Bolne menstruacije mogu da budu karakterističan simptom endometrioze, koja se mora lečiti. To je stanje koje se javlja kad tkivo endometrijuma ili unutrašnjeg sloja materice počne da raste izvan nje, i to bilo gde u prostoru unutar trbušne duplje - objasnio je dr Anđelić.

Same se rešite bola

* Lekoviti napici - bolne menstruacije znatno može da ublaži konzumiranje veće količine vode, zelenog čaja, kamilice, prirodnih sokova, kao i čaja od hajdučke trave, koji poboljšava rad bubrega, pospešuje cirkulaciju, ublažava simptome PMS, a umiruje i upalu jajnika

* Zaboravite na tesne stvari - da biste lakše pregurale menstrualni ciklus, sklonite kaiš, skinite uske farmerke, sako ili bilo koji dugi odevni predmet koji vas stiska u trbušnom delu

* Izbacite iz ishrane masti životinjskog porekla - procenat uzročnika bolnih grčeva povećava se kad ishrana obiluje mastima životinjskog porekla, dok se znatno umanjuje uz omega-3 masne kiseline, kojih ima u ribi i u semenkama lana