Javni servis oprašta neplaćenu pretplatu?

Dado Djilas
Ako ima reda, država bi trebalo da traži prinudnu naplatu svima koji nisu plaćali obaveze, kaže Slobodan Šoškić

BEOGRAD - Ko će izvući deblji kraj...
Ukoliko Radio-televizija Srbije ne podnese tužbe protiv svih građana koji godinama nisu plaćali TV pretplatu posle ukidanja te obaveze, to praktično znači da će ta dugovanje dužnicima biti oproštena.

Pomoćnik ministra kulture i informisanja Dragan Kolarević potvrdio je da će se rad javnog servisa, odnosno RTV Srbije i RTV Vojvodine, u naredne dve godine finansirati iz budžeta. Posle tog roka znaće se i način na koji će njihov rad ubuduće biti finansiran.

- Radi se o dva zakona, to su Zakon o elektronskim medijima i Zakon o javnim medijskim servisima. Javni medijski servisi su RTS i RTV. U aktuelnoj ekonomskoj situaciji doneta je odluka da finansiranje ipak bude iz budžeta, mada ima velikih protivnika tom vidu finansiranja - rekao je Kolarević za TV Pink i dodao da će se novac prebacivati direktno, čime će se sprečiti da oni koji kontrolišu budžet kontrolišu i poslovanje i program javnih servisa.

Advokat Slobodan Šoškić kaže da će, posle ukidanja TV pretplate, sva dugovanja koja za neplaćenu TV pretplatu potražuje RTS praktično biti oproštena ako RTS protiv svih dužnika ne podnese tužbe.

- RTS bi trebalo da juri sve one koji godinama nisu plaćali pretplatu, isto kao što je nama koji smo plaćali ispostavljao račun. Ako ima ikakvog reda u državi, trebalo bi od dužnika tražiti prinudnu naplatu. To je potrebno i da bi zavladala neka disciplina u državi - ističe Šoškić.

(S. T.)
Dado Djilas 
Kolarević: Odlučeno je da se RTS finansira iz budžeta

Za dve godine opet pretplata?

Prema rečima Dragana Kolarevića, posle isteka roka od dve godine naći će se nov način za finansiranje javnih servisa, na primer putem pretplate i naknade. On je objasnio da će se na lokalne medije više odnositi Zakon o javnom informisanju i medijima, što znači da neće biti direktnog finansiranja, već će se preći na projektno finansiranje.