BEOGRAD - Poljoprivrednicima u Srbiji bi u narednih deset dana, kako je danas obećao prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, trebalo da budu isplaćene sve ovogodišnje subvencije, izjavio je portparol Asocijacije poljoprivrednika Banatski paori Miroslav Grubanov.
"Posle protesta poljoprivrednika ispred Vlade Srbije, 5. avgusta, isplaćeno je 90 odsto subvencija za ovu godinu, a danas smo dobili obećanje da će ostatak biti uplaćen u narednih 10 dana", kazao je Grubanov posle sastanka s Vučićem.
On je dodao da su tom sastanku prisustvovali i državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Danilo Golubović i pomoćnik ministra Nenad Katanić. Predstavnici Vlade, prema rečima Gubanova, obećali su da će narednog proleća biti promenjen sistem raspodele regresiranog goriva.
"Sada je kasno da se menja sistem raspodele goriva koji bi omogućio da se ne čeka refundacija novca od države", rekao je Grubanov.
On je objasnio da sada poljoprivrednici gorivo plaćaju 150 dinara i čekaju da im država vrati 50 dinara, a na proleće će im biti dostupne kartice za gorivo kojima će moći da na pumpama kupuju gorivo po regresiranoj ceni. Kako je najavio, sutra će početi razgovori predstavnika asocijacije Banatski paori i Ministarstva poljoprivrede o eventualnom otkupu dodatnih količina ovogodišnjeg roda pšenice, kao i o predstojećoj žetvi suncokreta i soje, vađenju šećerne repe i berbi kukuruza, odnosno o otkupnim cenama tih poljoprivrednih kultura.
Kako je rekao Grubanov, s Vučićem i predstavnicima nadležnih ministarstava razgovarano je i o dugoročnoj strategiji razvoja poljoprivrede i mogućnosti da se pomaže razvoj malih poljoprivrednih gazdinstava.
"Vučić nam je danas najavio i veliku kreditnu liniju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja će biti namenjena srpskoj poljoprivredi i obećao da će se razmišljati o tome da se deo novca usmeri malim poljoprivrednicima", rekao je Grubanov i dodao da se danas u Vladi razgovaralo i o promeni sporazuma s EU.
Jedan od zahteva poljoprivrednika, zbog kojih su tražili razgovor s Vučhićem, bio je i da država otkupi veće količine pšenice za robne rezerve.