Otkriven predak svih sisara

Od ovog mališe smo svi nastali

Megakonus, životinja veličine veverice koja je živela pre 165 miliona godina, predak je svega na planeti što sisa mleko

ČIKAGO - Ova mala živuljka nam je svima čukun-čukun-čukun-čukun-čukun... deda!
Fosil pretka svih sisara, star 165 miliona godina, otkriven u Mongoliji, paleontološko je otkriće kakvo se dešava jednom u deceniji. Ova životinjka, nazvana megakonus mamalijaformis, imala je dlaku i krzno daleko pre pojave prvih pravih sisara, a naučnici smatraju da je baš od nje potekla loza svih nas koji se hranimo majčinim mlekom kad se rodimo.
- Konačno znamo kako su savremeni sisari nastali od svojih predaka, što nam je dosad izmicalo - kaže Dže Sji Luo, profesor biologije i anatomije na Univerzitetu Čikaga.

Megakonus je jedan od najbolje očuvanih fosila predaka sisara iz doba jure, a živeo je gotovo 100 miliona godina pre dinosaurusa kao što je čuveni tiranosaurus reks.

Na fosilu se jasno vide znaci da je životinja bila prekrivena krznom i potkrznom. Njen stomak je verovatno bio slabije prekriven dlakom, a na peti je imala dugačku keratinoznu mamuzu, verovatno natopljenu otrovom iz žlezda. Ova mamuza, ali i ceo donji deo tela anatomski su slični odgovarajućem delu tela kod kljunara, najprimitivnijih sisara na svetu.
- Megakonus je dokaz da su mnoge savremene funkcije sisara vezane za kožu i prekrivenost organa evoluirale daleko pre pojave savremenih sisara - kaže Luo.

Megakonus je, inače, bio veličine veverice, a verovatno je bio svaštojed, s vilicom i zubalom karakterističnim za sisare koji se hrane i biljkama i mesom.

Ova životinjka imala je, međutim, i jasne karakteristike koje nisu tipične za sisare, kao što je reptilsko srednje uvo, još uvek „prikačeno“ za vilicu. Takođe, njeni zglobovi i kičma su reptilski.

(I. Ć.)