RECEPT KORI UDOVIČKI: Srbija profitira samo s ministrima političarima!
BEOGRAD - Bivša ministarka Kori Udovički ocenila je da Srbija može da profitira od dolaska stranih stručnjaka, ali da bi ministri trebalo da budu političari.
"Mislim da ministri treba da budu političari, a politika je vrlo nacionalna stvar", kazala je direktorka Centra za visoke ekonomske studije (CEVES), Kori Udovički.
Kori Udovički, koja se kao ekonomista usavršavala i radila u inostranstvu i posle promena vratila u Srbiju gde je bila guvernerka i ministarka energetike, istakla je da su osnovni problemi Srbije ekonomski i da zahtevaju promišljene i dugoročne politike.
Ona je ocenila da Srbiji nedostaju stručne institucije koje "promišljaju politike i sakupljaju znanja u dužem periodu".
"Činjenica je da je najveći problem koji imamo to što naša država kao aparat ne ume da promišlja politike, pa da ih onda usvoji i sprovodi kroz, čak i više vlada. U tom smislu stručnost nam je potrebna", istakla je ona.
Udovički je ocenila da je zbog toga odlično što se razgovara i sa strancima i s mladim uspešnim i sposobnim ljudima koji su otišli iz Srbije, da se vrate u zemlju i daju svoj doprinos.
"Bilo bi mnogo bolje kada bi se to uklapalo u mehanizam koji bi članovima Vlade davao dobre predloge koji će da prežive i duže od mandata ministara. Onda ministar ne bi morao da bude stručnjak", istakla je ona.
"Politiku treba da vodi političar, a ministarstvo, bilo da je finansija, energetike ili bilo koje drugo, ima puno političkih funkcija i poslova koje zapravo treba da radi", kazala je Udovički.
Ona je kazala da Srbije nema institut koji stvarno prati ekonomsku aktivnost i probleme privrede u različitim granama, dodajući da Zavod za statistiku objavi neki broj i da se na tome ostaje.
"Kada bih krenula da sređujem državni aparat prvo bih identifikovala postojeća ostrva stručnosti", kazala je Udovički.
Ona je kao pozitivan primer navela Kancelariju za pridruživanje EU, ističući da je to "ostrvo administrativnog kapaciteta", koje poznaje i EU i kako da se stvari urade na vreme i da se o tome izvesti.
"Skoro u svemu možemo da profitiramo od nešto strane stručnosti, a u ekonomiji pogotovo. Ali je najbolje da imamo spoj", kazala je ona i objasnila da to znači graditi instituciju u Srbiji, ali i dovesti ljude koji mogu da poduče o najnovijim metodama.
Prema oceni Udovički, za Srbiju je loše što se u ključnim oblastima ili slepo slušaju stranici ili se radi po "nečijem ćefu".
Kao primer je navela izgradnju skijališta u Srbiji, umesto promišljanja o tome koja vrsta turizma da se podrži i na koji način, da se što više podstakne razvoj privatnog sektora.
Udovički je ocenila da u Srbiji postoji sklonost ka jednokratnim (ad hoc) rešenjima koja, i kada su dobra, ukine sledeća vlast ili se posle smena na vrhu institucije napuste neki programi i počnu novi, što predstavlja bacanje sredstava.
Na pitanje da li bi pristala da pomogne Vladi Srbije kada bi bila pozvana, Udovički je kazala da se u Centru za visoke ekonomske studije radi na razvijanju ideja i projekata kako da se na dugi rok ojača kapacitet države da razmišlja i da se predlažu politike.
"Svakom ko je zainteresovan za to što mi proizvodimo rado ćemo pružiti podršku. Ako nema interesovanja za takve dugoročne politike onda nas ni ne zanima", kazala je Kori Udovički.