Deda Dragan: Lazar je pametan na mene
BEOGRAD - Na licu mesta.
Lazar Krstić, diplomac prestižnog Jejla, doputovao je u Beograd na završne dogovore s prvim potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem o angažmanu u rekonstruisanoj Vladi Srbije. Krstić, koji će najverovatnije preuzeti resor finansija, u startu je ozbiljno pristupio stvarima, a vicepremijeru Vučiću predočio je plan rada sa ciljem rešavanja nagomilanih problema i najbolnijih pitanja u srpskim finansijama.
Opsada
Prema rečima našeg izvora, Vučić je, kao zagovornik dolaska mladih i stručnih ljudi u Vladu, spreman da pruži pomoć i podrži Krstićeve mere za napredak u privredi. Mladi srpski genije je tek nakon razgovora s vicepremijerom otišao u rodni Niš, gde su ga s nestrpljenjem čekali porodica, prijatelji i komšije.
U porodičnoj kuću Krstića u Nišu bio je samo najstariji član porodice, Lazarev deda Dragan (86), koji je za Kurir rekao da je mnogo ponosan na svog unuka i da on treba da postane ministar.
- Ne znam da li će dolaziti, meni se nije javio, niti je najavljivao da će doći. Smatram da treba da bude ministar, i ponosan sam jer je on veoma pametan dečko. Na dedu - kroz osmeh je kazao deda Dragan.
Plan
Krstić je maltene već počeo uveliko da radi i u detalje je skenirao finansije Srbije, a potom predložio vicepremijeru Vučiću set mera koje bi dovele do oporavka domaće privrede.
- Razgovori Vučića i Krstića privode se kraju. Sve ide u pravcu dogovora - kaže naš sagovornik i dodaje da je „uslov budućeg ministra da mu se pruži politička podrška i garancija da mu se niko neće mešati u posao“.
Spreman za povratak
Lazar Krstić (29) trenutno radi u konsultantskoj firmi „Makenzi“, a diplomirao je na matematici, etici, ekonomiji i politici kao jedan od najboljih studenata Jejla, gde je među 5.000 kolega proglašen za najperspektivnijeg. Kao član Mense, Lazar je dobitnik četiri najznačajnije nagrade iz oblasti matematike i političke ekonomije Jejla, čiju diplomu ima pet predsednika SAD, prethodnika Baraka Obame, kao i mnogi senatori i većina vodećih ličnosti bezbednosnih struktura te zemlje.
Krstić je tokom studija izražavao spremnost da se vrati u Srbiju i podvlačio da na svoju državu nije ozlojeđen iako mu je ukinula stipendiju. Naime, njegovo školovanje na Jejlu koštalo je 42.000 dolara godišnje. Čim su Amerikanci 2005. odlučili da mu daju stipendiju, on je o tome obavestio naše Ministarstvo nauke, ali su činovnici iz Vlade odmah mladom geniju ukinuli srpsku stipendiju.
Mere za oporavak srpske privrede
- nulta poreska tolerancija, svi će morati da plaćaju sve poreze, naročito tajkuni
- uvesti progresivno oporezivanje tako da bogatiji plaćaju veće poreze
- otvaranje zemlje za investicije i ubrzanje procedura za izdavanje dozvola
- pronaći strateške partnere za javna preduzeća, po ugledu na „Itihad“ i „Er Srbiju“
- rešavanje problema preduzeća u stečaju i restrukturiranju
- povratak mladih stručnjaka iz inostranstva