BEOGRAD - Lakše je plaćati na odloženo.
Predlog zakona o legalizaciji objekata, koji bi u Skupštini mogao biti usvojen u oktobru, predviđa da visinu naknade za bespravne objekte utvrđuju lokalne samouprave i da se ona može platiti odjednom ili na rate do 20 godina.
Pomoćnica ministra građevine Aleksandra Damnjanović rekla je da se taj zakon isključivo odnosi na objekte koji su bespravno izgrađeni do 11. septembra 2009. i za koje je zahtev za legalizaciju podnet do ranije predviđenog roka - 11. marta 2010.
Bespravno 1,3 miliona objekata
U Srbiji ima oko 1,3 miliona bespravno izgrađenih objekata. Zakon o legalizaciji se donosi s obzirom na to da je Zakon o planiranju i izgradnji u delu o legalizaciji proglašen neustavnim. Zato je pripremljen poseban zakon o legalizaciji, o kojem će se u Skupštini raspravljati najverovatnije u oktobru.
Damnjanovićeva je objasnila da je reč o posebnom zakonu, koji nema veze sa Zakonom o upisu prava svojine na nelegalnim objektima (katastarska legalizacija), koji se primenjuje.
Utvrditi kriterijume
- Oni koji upišu svoje objekte u katastar nepokretnosti takođe mogu i potpuno završiti postupak legalizacije po novom Zakonu o legalizaciju objekata, koji će biti usvojen u Skupštini po hitnom postupku. Lokalne samouprave će po stupanju na snagu zakona utvrditi kriterijume za određivanje naknade za uređivanje građevinskog zemljišta i uslove pod kojima će se ostvariti umanjenje naknade i način plaćanja - objasnila je Damnjanovićeva.
Potrebna obimna dokumentacija
Damnjanovićeva je rekla da je predviđena obimnija projektna dokumentacija i da će vlasnici samo u tom delu imati malo veće troškove nego ranije:
- Zahtev za legalizaciju treba da sadrži geodetski snimak, projekat izvedenog objekta u tri primerka, dokaz o pravu korišćenja svojine, odnosno zakupa na građevinskom zemljištu ili dokaz o pravu svojine na objektu, zatim dokaz o uređivanju odnosa u pogledu plaćanja naknade za uređivanje građevinskog zemljišta i dokaz o uplati administrativne takse.