Bosanac pljačka zemljake u Nemačkoj

Rojters
Lopov koji se predstavlja kao Safet iz Bihaća i njegov saučesnik Arapin, pomoću uigrane taktike, kradu novac u gradu Karlsrue

KARLSRUE - Muškarac iz BiH, koji se predstavlja kao Safet iz Bihaća, i njegov saučesnik Arapin, uz pomoć uigrane taktike varaju državljane BiH nastanjene u gradu Karlsrue u Nemačkoj i otimaju im novac.

Jedna žena, koja nije želela da otkriva identitet, u šoku je nakon što ju je ovaj dvojac, kako tvrdi, na podmukao i vrlo zamršen način, ojadio za 1.700 evra.

"Zaustavio me je jedan gospodin, starosti između 60 i 65 godina i na lošem nemačkom se izvinio i tražio pomoć. Shvatajući da se radi o Bosancu, zemljaku, pitala sam ga na našem jeziku o čemu se radi", počinje priču ova žena, koju je njena ljubaznost i te kako koštala.

Predstavio joj se kao Safet iz Bihaća, lekar koji u Nemačkoj boravi sa suprugom i ćerkom. Nesrećnoj ženi je ispričao da su imali sudar pa im je potreba pomoć u prevodu komunikacije sa drugim učesnikom nezgode.

"Rekao mi je da je ćerka udarila nečiji automobil i sada on sa tim drugim vozačem ne može da se sporazume. Kada smo došli u ulicu gde je trebalo da bude taj automobil, u susret nam je došao jedan Arapin, koji je takođe, kako sam se kasnije uverila, prevarant", priča nesrećna žena.

Vozila nije bilo na vidiku, ali je ona samozvanom Safetu i Arapinu počela da prevodi razgovor, verujući da je automobil na drugoj lokaciji.

"Za štetu na svom automobilu Arapin je tražio samo 100 američkih dolara. Ovaj Safet je izvadio novac, a kada je Arapin vidio da ovaj nema dolare, nego da daje 100 evra, postao je kao sumnjičav. Pravio se da ne poznaje te novačnice pošto je, kao, za vreme njegove poslednje posete ovde korištena nemačka marka", priseća se sagovornica.

Nju je tada prevarant iz BiH zamolio da Arapina pita za neki zlatni sat, koji mu je ovaj ranije pokazao, pošto je želeo da ga kupi.

"Arapin je izvadio sat iz džepa, a mene je opet pitao za evro valutu. Međutim, tada je muškarac iz BiH na brzinu kao hteo da ode do svoje hotelske sobe da uzme novac i meni dao neku tašnicu. Tada je Arapin mene zamolio da mu pokažem da li ja koristim 'takav novac'", priča naša sagovornica.

Pošto je prethodno, nameravajući da ide na godišnji, bila u banci i podigla 1.700 evra, ona je izvadila kovertu iz tašne i otvorila je, a Arapin joj je u ruku dao svoj sat, kako bi video novčanice.

"Čim je uzeo novac u ruke počeo je da beži i otada im se gubi svaki trag", priča očajna žena.

Pozvala je policiju, ali se tad opet šokirala uvidevši da nije jedina žrtva.

"Krim-policajci su sa sata i torbice uzeli otiske kradljivaca, ali su šanse da ih pronađu minimalne ili nikakve. Komesarka, koja je uzela moju izjavu, ispričala mi je da nisam prva žrtva", naglašava ova žena.

U Ministarstvu inostranih poslova BiH znaju za slične slučajeve.

"Imamo saznanja da se ovakve ili slične prevare dešavaju. Međutim, nakon što se prevare dogode, naši diplomatski predstavnicu mogu samo pomoći našim državljanima u komunikaciji sa nadležnim službama zemlje domaćina, na kojima je odgovornost rešavanja slučajeva", kažu u MIP-u.