AFERA ZAGREBAČKA BANKA: Cvetković zna gde su dve milijarde evra
BEOGRAD - Zastupali smo interese naše države.
Republičko javno pravobranilaštvo (RJP) u odgovoru redakciji Kurira, a povodom tvrdnji ministra Velimira Ilića da se u ime države odreklo dve milijarde evra udela u Zagrebačkoj banci, tvrdi da je ministar dokumente pogrešno protumačio.
- Reč je o postupanju Pravobranilaštva u sporu Paško Kačinari iz Zagreba protiv Srbije. To je spor koji je pred Građanskim sudom u Zagrebu pokrenuo Kačinari tvrdeći da je pronašao akcije Srbije u Zagrebačkoj banci i tražeći isplatu deset odsto vrednosti, koja mu pripada kao nalazaču. Osnov zahteva je tvrdnja da je Srbija pravni naslednik Jugobanke a. d. u stečaju, a koja je imala akcije u Zagrebačkoj banci - navodi se u odgovoru i dodaje:
- RJP je u odgovoru na tužbu osporio tužbeni zahtev ističući činjenicu da Srbija nije pravni sledbenik Jugobanke. Pravobranilaštvo je dobilo i u celini iznelo izjašnjenje Agencije za osiguranje depozita kao stečajnog upravnika Jugobanke i Zagrebačke banke da ne postoji pravni odnos između dve banke po osnovu sticanja prava na akcije Zagrebačke banke. Ovaj postupak je i dalje u toku - zaključuju u odgovoru i dodaju da su postupili u najboljem interesu za državu.
Potvrde o pljački
Međutim, novinar Domagoj Margetić, koji se bavio aferom „Zagrebačka banka“, kaže za Kurir da je pre dve godine dokumenta o tome dao Iliću.
- Papire sam odneo i Verici Barać, koja je bila na čelu Saveta za borbu protiv korupcije - 2.000 strana u kojima se navode tajni računi i dokumenta koja potvrđuju udeo Jugobanke u Zagrebačkoj banci i neviđenu pljačku. Obavestila me je dokumentacija predata premijeru Mirku Cvetkoviću i ministru finansija Mlađanu Dinkiću - kaže Margetić i dodaje:
Pažljivo sa Zagrebom
- Među tim paprima su i dokumenta koja sam dobio od Borke Vučić, a koja je imala dokaze o tome ko su poverioci tajnih računa i kako je neko oteo 2,2 milijarde evra, koliko su tada akcije vredele. Tusu i ugovori koji potvrđuju da je Jugobanka bila suvlasnik Zagrebačke banke - tvrdi Margetić i dodaje da mu je Baraćeva ispričala da je o toj aferi razgovarala s Borisom Tadićem, ali da joj je on odgovorio: „Ne možemo se u ovom trenutku time baviti da ne bismo kvarili odnose sa Zagrebom“.
Komentar od Dinkića, Cvetkovića i Saveta za borbu protiv korupcije juče nismo uspeli da dobijemo.
Nismo doneli rešenje
Pravobranilaštvo ističe da je netačno da su doneli rešenje da se Srbija odriče akcija u Zagrebačkoj banci jer za to nisu ovlašćeni. Ono je navelo da se "o pravu vlasništva nad akcijama može se raspravljati samo u sporu između relevantnih subjekata, Zagrebačke banke i Jugobanke u stečaju".