Bosanac tuži Srpsku: Bosanski jezik postoji
Sarajlija R. Š. pre dva dana podneo je tužbu protiv Republike Srpske zbog negiranja postojanja bosanskog jezika.
Tužba je usledila po[to je predsednik RS-a Milorad Dodik prokomentarisao izjavu reisa Huseina ef. Kavazovića da su muslimani iz BiH Bošnjaci i da govore bosanskim jezikom.
"Ne postoji bosanski jezik, kako to reis voli da dezinformiše javnost", stoji u saopštenju Dodika.
"Bosanski je moj maternji jezik, a tužena strana mi svojim postupkom ne samo osporava pravo na korišćenje termina bosanski jezik nego onemogućava i korišćenje tog jezika u privatne i službene svrhe", objašnjava R. Š, naglašavajući da je RS, kako tvrdi,ovim narušio osnovna ljudska prava i slobode svih koji koriste bosanski jezik, zagarantovane odredbama Evropske konvencije o ljudskim pravima i slobodama, ali i odredbama svih ustava u BiH:
- Pa i Ustava RS-a, naročito člana 7, koji u svom relevantnom delu glasi "službeni jezici RS-a su: jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog naroda i jezik hrvatskog naroda. Službena pisma su ćirilica i latinica", ističe R. Š. dodajući da negiranje onemogućava osobama koje koriste bosanski jezik pravo na pristup i obraćanje zvaničnim institucijama, kao i organima vlasti RS-a.
- Ja, recimo, govorim i razumijem samo svoj maternji jezik, a to je bosanski, jedan od zvaničnih jezika u Bosni i Hercegovini i u FBiH, naglašava Sarajlija, podsećajući na to da se u spornoj izjavi tužene strane kaže da Bošnjaci imaju pravo na jezik, ali on se ne može nazivati bosanskim, nego bošnjačkim. Obeležavanje jezika nosi obeležje naroda.
U svojoj tužbi protiv RS-a R. Š. navodi i ovo: "Bosanskim jezikom, koji Dodik, eto, negira, danas se služi oko tri miliona osoba i to: u Bosni i Hercegovini (oko dva miliona), u Republici Srbiji (oko 200.000), u Republici Crnoj Gori (oko 50.000), u Republici Hrvatskoj (oko 25.000), na Kosovu (oko 25.000), u Republici Sloveniji (oko 50.000), u Republici Makedoniji (oko 25.000), te ostatku svijeta (oko 500.000).