SLUŽBENIK UN: Ostajem, jer volim Srbiju i verujem u nju
BEOGRAD - Dosadašnji koordinator Agencije UN za razvoj u Beogradu Vilijem Infante ocenio je da je Srbija u proteklih godinu dana ostvarila ogroman napredak, da se istakla kao lider u promovisanju bezbednosti i stabilnosti u regionu i da je na putu da postane i ekonomski lider.
Infante, koji će i po isteku mandata ostati u Srbiji i namerava da, kako kaže, "pokrene poslovanje", ističe da se uprkos visokoj stopi nezaposlenosti i ekonomskoj krizi, u zemlji ponovo osećaju nada i očekivanje da će zemlja nastaviti da napreduje, da se otvaraju nove mogućnosti, a raste i poverenje u Vladu.
"Srbija 2013. godine različito je mesto od Srbije u koju sam se vratio 2009, a radikalno drugačija od Srbije koju sam prvobitno upoznao, 2001. godine", rekao je Infante, kojem je upravo istekao četvorogodišnji mandat na mestu stalnog koordinatora UNDP.
Infante je u Srbiju prvi put došao 2001. godine, kada je radio za američku Agenciju za međunarodni razvoj, a kaže da je taj period, neposredno posle sukoba, bio veoma težak, ali da je postojala svest o mogućnostima koje su otvorene, kao i o sposobnosti Vlade, "sastavljene od mladih, energičnih i pametnih ljudi, da učine nemoguće".
"Taj osećaj se, čini mi se, sada vraća i to nas ohrabruje. Svedoci smo nekih veoma pozitivnih koraka, ka EU, ka teškom pomirenju s bolnim pitanjima u regionu. Srbija napreduje i ta teška pitanja se rešavaju. Naravno, jasno je da ima još toga da se uradi, ali s obzirom da je Srbija stigla tu gde jeste, sada može da gleda u budućnosti. Budućnost je sada cilj i to je veoma pozitivno i ohrabrujuće", kaže on.
Govoreći o evropskom putu Srbije, Infante kaže da je napredak u poslednjih godinu dana znatno ubrzan.
"Mislim da je Srbija ostvarila veliki napredak i, iskreno, voleo bih da je bolje nagrađena za sve korake koje je preduzela", rekao je on, dodajući da, prema njegovom mišljenju, sve napore koje Srbija preduzima na tom putu, treba da čini radi sebe, "a ne zato što joj neko to kaže".
Srbija je na evropskom putu bila suočena s nekim teškim pitanjima, poput saradnje s Haškim tribunalom ili pitanja odnosa Beograda i Prištine, i očekivanja, u smislu brzine rešavanja tih pitanja, bila su ponekad prevelika, ne samo u Srbiji, već i van nje, smatra Infante, primećujući da takve stvari zahtevaju vreme.
"Proces saradnje s Tribunalom je trajao, ali takve stvari zahtevaju vreme. Postizanje neke vrste dogovora Beograda i Prištine, sprovođenja takvog dogovora, za to je potrebno vreme. Tokom 12 meseci, od jula prošle godine, ogroman posao je urađen kako bi se postigao taj sporazum...
Postojao je očigledno i ogroman pritisak da se postigne sporazum i da se on sprovede", rekao je Infante i izrazio zadovoljstvo zbog postizanja Briselskog sporazuma, koji je, kako kaže, postavio temelje za budući napredak.
"To je ono što je najvažnije, to što Srbija sada može da nastavi napredak i osvari rast, otvori radna mesta, stvori prosperitet. To je prava pobeda i značaj tih važnih ostvarenja protekle dve ili tri godine", rekao je on.
Kada je reč o srpskoj privredi, Infante smatra da su protekli meseci veoma ohrabrujući, posebno zbog dolaska arapskih investitora, što je, kako veruje, pozitivan signal poverenja u zemlju kao mesto za investiranje i poslovanje.
"Mislim da će Srbija, ako se ti signali nastave, ako nastavimo tim putem, postati ekonomski lider u regionu, a već je lider u promovisanju bezbednosti i stabilnosti", kazao je.
Na pitanje šta Srbija može da učini kako bi poboljšala poslovnu klimu, Infante je odgovorio: "Ono što se dešava jeste ono što smo želeli da vidimo da se dešava. Vlada je zauzela odlučan stav u promovisanju odgovornosti, transparentnosti, dobre uprave."
On, međutim, ističe daje važno i drugima objasniti prednosti Srbije jer je identitet Srbije, kako kaže, mnogima "najblaže rečeno, prilično nepoznat i nejasan".
"Na primer, jutros sam razgovarao telefonom s mojim agentom osiguranja i kada sam mu rekao da sam u Srbiji, on je rekao: "Mora da je veoma hladno tamo, na severu Rusije"", kaže on osmehujući se.
Srbija, prema njegovim rečima, mora da se predstavi kao sjajna mala zemlja na jugoistoku Evrope koja je dobro mesto za investiranje, za rad i za porodični život.
Ne treba, međutim, privlačiti samo strance, već i domaće investitore. "Želimo da domaće kompanije, koje su uspešno u bilo kojoj oblasti, drže novac ovde i da sva pravila koja važe za strance važe i za domaće investitore", kaže on.
Govoreći o ličnim utiscima iz Srbije, Infante kaže da su ljudi topli i gostoljubivi, hrana izvrsna, a zemlja prelepa.
Na njega je, kako kaže poseban utisak ostavio jugoslovenski rok iz 1980-ih godina, ne samo zbog sjajnog ritma i melodije, već zato što predstavlja snažnu sponu između svih naroda sa ovih prostora.
Na Bajaginom koncertu na Kalemegdanu, na primer, bilo je i Srba, i Slovenaca, i Makedonaca, i svi su zajedno pevali, rekao je Infante, ocenivši da su muzičari u regionu simbol okupljanja ljudi, perioda nade i promena, što, kako je rekao, ne postoji u SAD, odakle je on.
Infante napominje, sa osmehom, da o tome koliko mu se dopada Srbija i koliko veruje u njenu budućnost najbolje svedoči činjenica da je odlučio da s porodicom ostane ovde da živi i radi.
"Naša namera je da ostanemo u Srbiji. Jako volimo Srbiju, imamo ovde mnogo dragih prijatelja. Zapravo, ovde vodimo bogatiji društveni život nego bilo gde drugde. Ovde smo proveli osam godina, moja deca su provela više od polovine života u Srbiji i za njih je ovo dom, a za nas je dom tako gde je porodica. Nameravamo da ostanemo, da pokrenemo poslovanje, verujemo u Srbiju i mogućnosti koje ona pruža. Nema većeg dokaza za naš optimizam od činjenice da smo odlučili da ostanemo", zaključio je Infante.